REKLAMA

Szykują się podwyżki opłat za przegląd techniczny

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wystosowała do premiera Morawieckiego pismo w sprawie zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów.

Badanie techniczne Shutterstock
Badanie techniczne, fot. Shutterstock

Coroczny obowiązkowy przegląd techniczny samochodu, dokonywany w Stacji Kontroli Pojazdów (SKP), kosztuje 98 złotych, a motocykla 62 złote. Za badanie pojazdu z instalacją gazową wydać trzeba z kolei 162 złote. To może się jednak niebawem zmienić.

Podwyżek opłat za przegląd techniczny pojazdów chce Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) i w tym celu wysłane zostało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Podobna propozycja podwyżek padała już wcześniej, choćby w 2012 roku, ale nie przeszła.

Przypomnijmy, że sześć lat temu proponowano podniesienie opłat  do 150 złotych za pojazd osobowy i 100 złotych za motocykl. Konkretów odnośnie nowych propozycji nie ma, ale raczej trudno się spodziewać niższych niż te sprzed paru lat.

REKLAMA

REKLAMA

Szanse na podniesienie opłat są spore, bo wystarczy sięgnąć pamięcią, kiedy zostały ustalone na obecnym poziomie. Jak argumentuje w swoim liście PISKP, stawki te zostały podane w 2004 roku, czyli niemal 14 lat temu, a przez ten czas wzrosły koszty prowadzenia tej działalności, nie mówiąc o podatku VAT, podniesionym z 22 do 23 proc.

Teraz czekamy na odpowiedź premiera. Jeśli przychyli się do sugestii diagnostów, oznaczać to będzie kolejny wzrost kosztów eksploatacji pojazdów.

REKLAMA

Za badanie technicznie płacimy z góry

Przypomnijmy przy okazji, że od 13 listopada w życie weszło kilka zmian związanych z badaniem technicznym samochodu oraz informacjami, jakie trafiać będą do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nowe regulacje zakładają na przykład, że za coroczne badanie techniczne samochodów trzeba płacić przed jego przeprowadzeniem, z wyjątkiem przypadku rozliczania usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Po zmianach, do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przekazywane są na bieżąco dane o negatywnych wynikach badania technicznego. 

REKLAMA

REKLAMA

Co w przypadku wykrycia istotnych usterek? Kiedy diagnosta wystawi negatywną ocenę i nie podbije pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, kierowca będzie miał 14 dni na usunięcie awarii.

Po tym czasie będzie musiał powtórnie udać się na badanie weryfikujące stan samochodu. Wykonując je w tej samej stacji kontroli, zapłaci za powtórną weryfikację kwotę od 13 do 36 złotych - w zależności od wagi usterki. Jeśli badanie weryfikujące przeprowadzi gdzie indziej - ma do tego prawo - zapłaci pełną kwotę.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA