TOGG – pierwsze elektryczne samochody z Turcji

Podczas kiedy w Polsce narodowy samochód elektryczny jest w powijakach, Turcy prezentują swój ambitny plan i pierwsze egzemplarze aut nowej marki TOGG.

TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji Materiały prasowe
TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji

Bardzo ambitne plany polskiego rządu zakładają, że do 2025 roku po naszych drogach jeździć będzie 1 milion elektrycznych samochodów. Co więcej, powołana w 2016 roku spółka ElectroMobility Poland, kontrolowana przez państwowe koncerny energetyczne, zająć się ma budową fabryki aut elektrycznych w Polsce.

REKLAMA

Póki co samochodów na prąd jest w Polsce zaledwie kilka tysięcy, zapowiadana fabryka nie jest nawet w budowie – koszty mają sięgać 2 mld złotych, a ewentualny rozruch produkcji auta, które nie istnieje nawet na papierze, ma nastąpić za około cztery lata. Zostawmy więc ten drażliwy temat na boku i zajrzyjmy do Turcji.

Tam bowiem odbyła się prezentacja gotowych prototypów pierwszego tureckiego samochodu na prąd. A właściwie dwóch samochodów – SUV-a oraz sedana. W uroczystości udział wzięli wysocy urzędnicy państwowi, z prezydentem Erdoganem na czele.

Zobacz także: Volvo V60 T8 Twin Engine - rodzinny nie znaczy nudny!

REKLAMA

REKLAMA

TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji Materiały prasowe
TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji

TOGG – pierwszy elektryczny samochód z Turcji

Zacznijmy od samochodów, które już na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo nowocześnie i europejsko. Ale to nie dziwi, bowiem za projekt odpowiada studio Pininfarina. SUV z długą maską i mocnymi liniami wygląda dostojnie i elegancko. Kompaktory sedan utrzymany jest w podobnej stylistyce.

Z wstępnych informacji wynika, że samochody dostępne będą w dwóch wariantach mocy silników elektrycznych. Bazowy model, z jednym silnikiem i napędem na tylną oś, dysponować będzie mocą 200 KM. Drugi wariant otrzyma dodatkowy silnik z przodu i łączną moc 400 KM.

Pomimo sporej masy, wynikającej z użycia ciężkich akumulatorów, duża moc i wysoki moment obrotowy, charakterystyczny dla silników elektrycznych, pozwolą na uzyskanie sportowych osiągów, zwłaszcza w odmianie 400-konnej.

Zgodnie z tym, co podaje producent, mocniejszy wariant, wyposażony w akumulator o większej pojemności, będzie w stanie wykonać sprint od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,8 sekundy. Z kolei zasięg ma wynosić ponad 500 kilometrów. Wykorzystanie opcji szybkiego ładowania uzupełni zapas energii do poziomu 80 proc. w zaledwie 30 minut.

Bazowy model z jednym silnikiem i mocą 200 KM przyspieszy od 0 do 100 km/h w 7,6 sekundy, a jego zasięg dochodzić ma do 300 kilometrów. Nie wiemy jednak, czy te dane dotyczą SUV-a, sedana, czy może obu tych wersji jednocześnie.

Zobacz także: 680 KM w elektrycznym modelu Volkswagena

REKLAMA

TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji Materiały prasowe
TOGG - pierwszy elektryczny samochód z Turcji

TOGG – początek nowej marki

TOGG jest konsorcjum utworzonym w 2018 roku przez pięć grup przemysłowych. W jego skład wchodzą BMW, Anadolu Group, Kok Group, Turkcell i Zorlu Holding. Na stanowisku dyrektora zasiada były szef Boscha Gurcan Karakas, z kolei dyrektorem operacyjnym został mianowany Sergio Rocha, były dyrektor generalny General Motors Korea.

Na uroczystości ujawnione zostały plany spółki, zakładające produkcję w liczbie 175 tys. sztuk rocznie, Projekt w ciągu 13 lat kosztować ma 3,7 mld dolarów. Budowa krajowego samochodu jest jednocześnie długoterminowym celem prezydenta Erdogana i jego partii AKP.

Plany spółki są bardzo ambitne, bowiem wykraczają poza Turcję. Prezydent Erdogan powiedział, że jego kraj dąży nie tylko do sprzedaży samochodu na rynku wewnętrznym, ale chce również, by został marką globalną.

Erdogan zapowiedział ponadto rozbudowę infrastruktury ładowania aut elektrycznych do 2022 roku oraz gwarancje zakupu przez rząd puli 30 tys. aut i ulgi podatkowe dla producenta.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA