REKLAMA

Tablice rejestracyjne w Polsce - Co oznaczają?

Okazuje się, że w Polsce obowiązuje aż 9 typów tablic rejestracyjnych. Sprawdziliśmy komu przysługują tablice specjalne.

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Ile z nich jesteście w stanie wymienić? Wiadomo, są tablice zwyczajne, to raz. Niemal każdy kojarzy też tablice tzw. indywidualne oraz tzw. „żółte”, czyli do pojazdów zabytkowych. Od niedawna mamy też tablice „zielone”, do aut o napędzie elektrycznym i wodorowym. Są jeszcze tablice z czerwonymi napisami, czyli tymczasowe. Niektórzy ewentualnie wymienią jeszcze tablice, które wykorzystywane są do oznaczenia samochodów służących dyplomatom – te mają niebieskie tło. Mało kto natomiast wie, że mamy jeszcze tablice profesjonalne. Oto krótki przewodnik po tablicach rejestracyjnych w Polsce.

Tablice rejestracyjne w Polsce - zwyczajne

Tablice rejestracyjne materiały prasowe
Tablice rejestracyjne

Występują najczęściej. Ich wygląd to czarne napisy na białym tle, do tego po lewej stronie widać napis PL i gwiazdki z flagi UE - te dwa ostatnie elementy są z kolei na niebieskim tle. Jedna, dwie lub trzy pierwsze litery określają miejsce, gdzie danych samochód jest zarejestrowany. Pierwsza litera oznacza województwo, kolejne powiat. Jeżeli jest to tylko jedna litera chodzi o miasto na prawach powiatu (np. dzielnicę Warszawy), jeżeli dwie – powiat ziemski. Ciekawostką jest fakt, że po literach określających powiat, czyli już w ciągu znaków wyróżniających samochód nie można stosować liter B, D, I, O i Z – zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2.

Tablice rejestracyjne w Polsce - indywidualne

Tablice rejestracyjne AMIS
Tablice rejestracyjne

Mogą być wydane zamiast tablic zwyczajnych, ale koszt ich wyrobienia to nieco ponad 1100 zł. Właściciel sam ustala treść wyróżnika znajdującego się za literą i cyfrą oznaczających województwo. Treść indywidualna nie może być obraźliwa, choć internet zna różne, mało wyszukane przypadki tablic indywidualnych. Dwie ostatnie z pięciu liter mogą być zastąpione cyframi.

Tablice rejestracyjne w Polsce - zabytkowe

Tablice rejestracyjne Shutterstock

Wydawane są do samochodów (i motocykli czy ciężarówek), które mają co najmniej 30 lat a od 15 lat nie są produkowane. Mogą również zostać umieszczone na młodszym pojeździe, który jednak nie wszedł do produkcji seryjnej albo który jest częścią większej kolekcji. Tak naprawdę ostatnie słowo w przypadku rejestracji auta jako zabytkowe ma konserwator zabytków. Tablice tego typu mają żółte tło a po prawej stronie symbol zabytkowego auta (lub motocykla), natomiast po lewej, tak jak tablice zwyczajne, symbol UE oraz napis PL na niebieskim tle. Miejsce rejestracji pojazdu jest oznaczane identycznie, co na tablicach zwyczajnych, tyle że wyróżnik występujący po literach oznaczających województwo i powiat jest krótszy.

 

REKLAMA

REKLAMA

Tablice rejestracyjne w Polsce - Dla do pojazdów elektrycznych i wodorowych

Tablice rejestracyjne AMIS
Tablice rejestracyjne

To tablice, które na naszych drogach występują stosunkowo od niedawna, bo weszły w życie pod koniec zeszłego roku. Właściciele aut z napędem elektrycznym lub wodorowym mogą wnioskować o ich wydanie z identycznymi co wcześniej numerami. Zmieni się oczywiście tło, które w przypadku tych tablic nie jest białe, tylko jasnozielone. Wymiana tablic kosztuje 93 złote, dowód rejestracyjny i naklejka na szybie pozostają bez zmian.

Tablice rejestracyjne w Polsce - Profesjonalne

Tablice rejestracyjne materiały prasowe
Tablice rejestracyjne

Do obiegu weszły w połowie 2019 roku. Mogą o nie wnioskować producenci pojazdów, sprzedawcy, a także firmy badawcze testujące pojazdy. Ich ogromną zaletą jest to, że ta sama tablica może być stosowana na różnych pojazdach. Oznaczenie tablic profesjonalnych podlega tym samym zasadom, co w przypadku tablic zwyczajnych, ale litery i cyfry na białym tle nie są czarne, tylko zielone, a po literze oznaczającej województwo występują dwie cyfry wskazujące na powiat.

Tablice rejestracyjne w Polsce -  Tymczasowe

Tablice rejestracyjne AMIS
Tablice rejestracyjne

Kiedyś obowiązkowe przy zmianie właściciela pojazdu, dziś wydawane wyłącznie na jego wniosek. Są ważne przez 30 dni od daty wydania. Jednorazowo można przedłużyć ich ważność o 14 dni. Po upływie terminu trzeba je zwrócić do wydziału komunikacji. Kosztuję 62 zł lub 112 zł, jeśli wywozimy pojazd za granicę (wtedy nie ma obowiązku ich zwrotu). W przeciwieństwie do tablic zwyczajnych składają się z czerwonych liter na białym tle.

Tablice rejestracyjne w Polsce - dyplomatyczne

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne

Jako jedyne nie mają oznaczenia Unii Europejskiej. Ich wygląd to białe napisy na niebieskim tle. Zawsze zaczynają się od litery W, następnie pojawia się trzycyfrowy kod danego państwa oraz kolejne trzy cyfry, które określają przeznaczenie pojazdu (np. prywatny pojazd dyplomatyczny, pojazd ambasady, pojazd szefa misji itd.). Tablice te otrzymują pojazdy przedstawicielstw i misji dyplomatycznych oraz organizacji międzynarodowych.

Tablice rejestracyjne w Polsce - Do samochodów pochodzących z USA i Japonii, tzw. "małe" tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne AMIS
Tablice rejestracyjne

Standardowe, zwyczajne tablice rejestracyjne mają wymiary 520 na 114 mm, "małe" 305x115 mm. Dla kogo są zmniejszone tablice rejestracyjne? Początkowy boom na ich montaż szybko ugasili urzędnicy, którzy, powołując się na rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jasno dali do zrozumienia, że małe tablice mogą instalować kierowcy określonych samochodów. Konkretnie tych, w których miejsce konstrukcyjnie przeznaczone na tablicę rejestracyjną jest zmniejszone. Dotyczy to głównie samochodów pochodzących z rynku amerykańskiego oraz japońskiego. Takie podejście do sprawy wynika głównie z tego, że ze względu na krótszą tablicę zakres możliwych kombinacji jest dużo mniejszy (pierwsza litera określa województwo, obok zostaje miejsce tylko na trzy znaki). Opłata za wydanie zmniejszonych tablic rejestracyjnych wynosi 256 zł (wraz z kartą pojazdu - bez niej 180,50 zł).

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA