Tajfun nr 5

Kompaktowe wymiary, modny design i mnóstwo mocy to cechy demonstracyjnego pojazdu Alpine'a, stworzonego wspólnie z firmą MS Design.

Multimedia
Dla tych, którzy chcą wyróżnić się swoim autem pomysł firmy MS Design może być prawdziwą inspiracją.  
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 60 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Radość z mocy, jaką oferuje limitowany Fiat 500 (powstało 100 egzemplarzy tej wersji), pochodzi z dwóch źródeł. Wrażenia zapewniane są z jednej strony przez stukonny silnik, a z drugiej - przez innowacyjny wzmacniacz Alpine PDX-5. To dysponujące pięcioma kanałami urządzenie zapewnia kierowcy i pasażerom dokładne, dynamiczne i przyjemne dla uszu brzmienie muzyki odtwarzanej z dowolnych źródeł dźwięku. Cztery kanały wzmacniacza (każdy o mocy 75 W) zasilają szerokim pasmem dwie pary dwudrożnych, odseparowanych głośników SPX-17PRO, z czego jedną parę zainstalowano na desce rozdzielczej, a drugą w poszyciach tapicerskich - na wysokości tylnych foteli. Natomiast piąty z kanałów wzmacniacza to specjalista w odtwarzaniu jedynie wąskiego zakresu pasma, a mianowicie głębokiego basu. Ponieważ reprodukcja tonów najniższych pochłania olbrzymie ilości energii, kanał ten dysponuje mocą aż 300 watów i zasila subwoofer wyposażony w membranę o średnicy 25 cm.

REKLAMA

Sygnał audio poddano korekcji czasowej i fazowej, by z jednej strony zniwelować wpływ niewielkiej kabiny Fiata na jakość reprodukowanego dźwięku, a z drugiej - zapewnić wolne od błędów wrażenia stereofoniczne i zlikwidować niekorzystne skutki niesymetrycznego położenia głośników względem słuchających. W ten sposób wyrównano charakterystykę brzmienia.

Największą atrakcją dla kierowcy jest jednak konsola multimedialna zamontowana w przekonstruowanej do tego celu desce rozdzielczej. Alpine IVA-W505R to urządzenie o wielkości podwójnego radioodbiornika, mające panoramiczny ekran i będące kompletną platformą odtwarzającą dźwięk i wideo z wbudowanego lub zewnętrznego odtwarzacza DVD, płyty CD, z przenośnych iPodów lub pamięci masowych Pen Drive. Nic tu nie funkcjonuje samo dla siebie. Konsola multimedialna jest połączona z fabrycznie montowanymi układami sterującymi Fiata i umożliwia zarządzanie poprzez dotykowy ekran wszystkimi funkcjami sprzętu audio-wideo, włącznie z przeglądaniem zawartości zgromadzonej w odtwarzaczu iPod.

Stacja multimedialna IVA-W505R nie ogranicza się do łatwego zarządzania wszelkimi źródłami dźwięku i obrazu. Poprzez specjalne złącze można z niej wyprowadzić sygnał audio do procesora dźwięku PXA-H100 z unikalną technologią Imprint. Procesor pozwala rozwiązywać problemy wynikające z kiepskiej akustyki panującej w kabinie samochodu. Wszystko po to, aby słuchacz mógł usłyszeć brzmienie takim, jakie stworzył je artysta i zapisał realizator nagrania. Wystarczy uruchomić proces kalibracji sygnału audio, aby urządzenie wyemitowało sygnał testowy, dokonało poprzez dołączony mikrofon pomiaru akustyki kabiny, a następnie wprowadziło do dźwięku odpowiednie korekty. Po chwili brzmienie jest w pełni przystosowane do środowiska naszego samochodu. Zdaniem projektanta systemu audio w Fiacie 500, dla właściwego odbioru dźwięku w aucie ważne są nie tylko techniczne walory sprzętu, ale także materiały jakich użyto do wykończenia wnętrza, a nawet wielkość i rozmieszczenie "akustycznych barier", jakimi są siedzenia, tunel środkowy, deska rozdzielcza, czy nawet pochylenie i wielkość szyb. W profesjonalnych rozwiązaniach car audio bierze się pod uwagę wszystko, a dźwięk podlega żmudnemu procesowi optymalizacji. Dla wymagającego słuchacza i użytkownika procesora dźwięku Imprint przestaje być wreszcie ważne czy fotele w jego samochodzie wykonano ze skóry, bawełny, czy innego materiału.

To jednak nie koniec zmian, jakie wprowadzili specjaliści z MS Design. Samochód wygląda teraz bardziej agresywnie. Sportowy charakter podkreślają 17-calowe koła ze stopów metali lekkich i niskoprofilowe opony. Trudno pomylić tego Fiata 500 z jakimkolwiek innym. Zaś wsłuchując się w panujące w nim brzmienie i sycąc oczy bogactwem multimedialnej rozrywki, trudno nie zapragnąć tego samego we własnym samochodzie.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: MS Design

REKLAMA

REKLAMA

Z oferty Kenwooda
Wiosenne atrakcje

Oto dwie nowe, ciekawe stacje multimedialne firmy Kenwood. DNX5220BT oraz DNX5220 różnią się nieco wyposażeniem. Pierwsze z urządzeń to konsola o rozmiarze 2DIN, z ekranem o przekątnej 6,1", nad którym znajduje się slot płyt DVD. Ma ono wbudowaną nawigację (od firmy Garmin), moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth i transmisji AudioStreaming, dekodery DivX i MPEG2, przygotowanie do współpracy z odtwarzaczami iPod w wersjach Audio oraz Video, z możliwością wyświetlania okładek płyt na monitorze; możliwe jest też podpięcie poprzez złącze USB pamięci masowych i odtwarzaczy przenośnych - za pośrednictwem przewodu słuchawkowego z wtykiem "mini Jack". DNX5220 jest podobnie funkcjonalny, lecz nie ma wbudowanego modułu Bluetooth; można dokupić odrębny, zewnętrzny moduł Kenwood KCA-BT200.

TomTom
Na Euro 2008

Specjalna edycja TomTom GO 720 ‘Soccer Promo' zawiera urządzenie TomTom GO 720, a wyjątkową darmową koszulkę w barwach kraju, któremu kibicujesz, otrzymasz ze specjalnej piłkarskiej strony internetowej TomTom: www. tomtom-soccer.com. Aby jeszcze bardziej spersonalizować swoją nawigację, użytkownicy mogą również pobrać darmowy ‘Champion Pack' (pakiet mistrzowski) zawierający zestaw Użytecznych Miejsc TeleAtlas, przygotowany specjalnie na Euro 2008 i pokazujący wszystkie stadiony w Austrii oraz Szwajcarii. Dodatkowo TomTom przygotował dla kierowców wiele zabawnych dodatków do pobrania, by łatwiej było wejść w klimat mistrzostw na długo przed ich rozpoczęciem. Dzięki piłkarskim głosom, symbolom samochodów w barwach poszczególnych drużyn, piłkarskim obrazkom początkowym i dzwonkom- hymnom narodowym, każda podróż będzie w tym sezonie bardziej emocjonująca. Cena urządzenia: 1129 zł.

Konsola Semi-OEM
Dla purystów i wygodnych

Chcesz mieć nawigację i odtwarzacz multimedialny, ale żadne radio nie pasuje do nietypowej wnęki montażowej w twoim samochodzie lub nie chcesz niczego zmieniać w wystroju deski rozdzielczej? Jest na to rada - system E&GO. "Exchange and Go" to linia stacji medialnych przeznaczona dla sektora Semi-OEM. Urządzenia te są wiernymi odpowiednikami konsol multimedialnych, w jakie fabrycznie wyposażane są pojazdy, z tą różnicą, że dysponują bardziej zaawansowaną technologią - m.in. nawigacją z najnowszym, bardzo dokładnym pakietem map (42 kraje), modułem Bluetooth do obsługi komórki oraz Audiostreamingu, czytnikiem płyt DVD, programowym odtwarzaczem multimediów (MPEG4 oraz DivX 6). Urządzenie nie wymaga specjalnych zabiegów montażowych - wszystkie podłączenia są zgodne ze standardami w danej marce i modelu auta. Na zdjęciu obok konsola Semi- OEM ZE-MC2000 marki Zenec dla VW Golfa V. Spodziewana cena - ok. 4000 zł.

Zobacz także:
REKLAMA