Tak wyglądała pierwsza stacja BP w Polsce

Na początku sierpnia minęło dwadzieścia lat odkąd stacje BP pojawiły sie w Polsce. Od tego momentu dużo zmieniło się na polskich drogach.

Połowa lat 90. to czas bardzo intensywnej transformacji ustrojowej. Budował się mozolnie wolny rynek, a do polski przyjeżdżali zagraniczni inwestorzy, a wraz z nimi formowały się oddziały zachodnich firm. Od tego czasu stacje benzynowe będą coraz rzadziej kojarzyły się wyłącznie z pomarańczowym logo CPN.

REKLAMA

W 1995 roku, a dokładnie 5 sierpnia, powstała pierwsza stacja BP w Polsce, znajdująca się przy ul. Rybnickiej 150 w Gliwicach. Do końca roku otwarto jeszcze 5 stacji w barwach BP: w Gubinie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Lubinie i Krakowie.

W ciągu dwóch kolejnych dekad BP zbudowało blisko pół tysiąca stacji oraz wprowadziło nowe standardy. Firma BP jako pierwsza zrezygnowała z paliw ołowiowych, zbudowała sieć myjni oraz wprowadziła własny koncept gastronomiczny.

Pierwsze stacje benzynowe w Polsce
Pierwsze stacje benzynowe w Polsce, zwane pompami, pojawiły się w 1924 roku w stolicy. Rok później za sprawą spółki akcyjnej „Standard Nobel w Polsce” zbudowano ponad 300 ulicznych stacji benzynowych.

W lipcu 1944 roku powołano Polski Monopol Naftowy (później nazwę zmieniono na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych), który zajmował się zabezpieczaniem ocalałej po wojnie infrastruktury paliwowej i przygotowanie jej do dystrybucji paliwa. W grudniu 1945 roku powstało państwowe przedsiębiorstwo mające zająć się dystrybucją paliw – Centralę Produktów Naftowych (CPN). Instytucja ta funkcjonowała do 1999 roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA