Taka będzie nowa Octavia?

Mimo że nadal sprzedaje się jak świeże bułeczki, to już trwają intensywne prace nad jej następcą. Oto pierwsze spekulacje, jak może wyglądać nowa Skoda Octavia.

Skoda Octavia III. generacji Automedia
Skoda Octavia III. generacji
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Debiutowała w 2003 roku, a do sprzedaży trafiła w połowie 2004 roku. Co by o niej nie mówić, Octavia drugiej generacji jest już po prostu samochodem starym, choć pod względem technicznym nieustannie modyfikowanym.

Nowe auto ma bazować na tej samej platformie, co Volkswagen Golf VI generacji, który zbudowany został w oparciu o płytę podłogową swojego poprzednika. Pod względem stylistycznym Octavia ma być zaś zapatrzona w nowego Superba.

Już dziś pewne jest, że pod maskę popularnej Skody trafią te same benzynowe silniki co w obecnym modelu, a więc wyposażone w bezpośredni wtrysk i turbodoładowanie (1.2 TSI, 1.4 TSI, 1.8 TSI, 2.0 TSI) oraz jednostki wysokoprężne - 1.6 i 2.0 TDI.

Pierwsze komputerowe rysunki nowego samochodu prezentują się naprawdę ciekawie. Już w przyszłym roku zaś będziemy mogli skonfrontować je z tym, co przyszykował czeski producent.

 

Jeśli szukamy auta naprawdę najtańszego, nie ma co zawracać sobie głowy płatnymi dodatkami. Jeśli zależy nam jednak na wyposażeniu dodatkowym, lepiej wybrać wersję droższą i "bogatszą". Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż dokupywanie dodatków "na sztuki" do najtańszej wersji auta. Podpytywani przez nas sprzedawcy zgodnie potwierdzają, że amatorów na tzw. golasy nie brakuje i takie auta naprawdę się sprzedają.

Osiem najtańszych aut to pojazdy znacznie różniące się wielkością. Dacia Logan jest największa - ma potężny bagażnik (510 l) oraz oferuje czterem dorosłym osobom i dziecku świetny komfort jazdy. Niewiele mniejsza jest Dacia Sandero (bazująca na Loganie), bardziej nowoczesna z wyglądu i różniąca się tylko skromniejszym bagażnikiem. Twingo natomiast to auto czteroosobowe, ale z krwi i kości. Niezależnie czy siedzi się z przodu czy z tyłu, miejsca nie brakuje - to zasługa przesuwanej tylnej kanapy (albo większy bagażnik, albo większa swoboda dla pasażerów) i sporej szerokości nadwozia. Nieco mniejsze są i10 i Spark, które ze względu na wyżej zamontowane tylne kanapy i wysoki dach oferują wystarczającą przestrzeń dla czterech dorosłych osób lub dla dwóch dorosłych i trójki dzieci. Toyota Aygo, Fiat Panda i Kia Picanto są wyraźnie mniejsze, a z tyłu wygodnie będą podróżować dzieci lub niezbyt wysokie osoby dorosłe.

Oczywiście 30 000 zł to kwota spora, jednak kupienie za nią nowego auta łatwe nie jest. Po zapłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC i tak większość z tych najtańszych przekroczy ową granicę. Kontrofertą mogą być tutaj auta używane.

Przeglądając ogłoszenia internetowe można znaleźć roczne lub 2-letnie auta segmentu B, jak np. Seaty Ibizy, Skody Fabie, Ople Corsy, czy Fiaty Grande Punto. Auta te są zdecydowanie lepiej wyposażone, mają jeszcze fabryczną gwarancję, pochodzą najczęściej od pierwszego właściciela i mają niewielkie przebiegi. Ci, którym marzy się coś większego mogą upolować na przykład 4-letnią Octavię (niestety, pierwszej generacji), Astrę, Focusa, czy Golfa, ale także w poprzednich wcieleniach. Za te same pieniądze można kupić też 5-letniego Forda Mondeo, 6-letnie Volkswageny Passaty i Toyoty Avensis, ale o przebiegach 100 000 km.

Wybór nie dla każdego musi być oczywisty. Kupując nowe auto możemy być pewni, że nie kryje żadnych przykrych niespodzianek, a jeśli nawet, to usterki zostaną usunięte w ramach gwarancji. Pachnące nowością samochody mają swój urok, a wydane na nie pieniądze mogą okazać się dobrą inwestycją.

Tekst: Michał Hutyra

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA