REKLAMA

Targi Paris Motor Show 2020 odwołane

Salon samochodowy w Paryżu został odwołany, a powodem jest pandemia koronawirusa i chaos, jaki wywołuje ona na całym świecie.

Targi motoryzacyjne Auto Motor i Sport
Targi motoryzacyjne, fot. Michał Szymaczek

Targi motoryzacyjne w Paryżu – Paris Motor Show czy jak kto woli Mondial de l’Auto – odbywające się co dwa lata przy Porte de Versailles w Paryżu, w tym roku zostały oficjalnie odwołane.

Pierwotnie targi Paris Motor Show były zaplanowane na początek października 2020 roku, z dniami prasowymi 29-30 września. Organizatorzy tej jednej z największych światowych imprez motoryzacyjnych poinformowali jednak, że z powodu „bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego i idącego za nim ekonomicznego wstrząsu, jaki dotknął także sektor motoryzacyjny, zmuszeni są odwołać 2020 Paris Motor Show w jego obecnej formie”.

Organizatorzy Mondial de l’Auto dodają, że „nic już nie będzie takie samo, ale ten kryzys musi nas nauczyć bycia bardziej kreatywnymi i innowacyjnymi niż kiedykolwiek”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Salon samochodowy w Genewie odwołany, co z Poznaniem?

Pierwszą motoryzacyjną ofiarą pandemii koronawirusa był salon samochodowy w Genewie, który miał się odbyć w marcu 2020 roku, ale ostatecznie został odwołany.

Organizatorzy podali, że "z żalem informują o odwołaniu Genewy 2020, a powodem jest „siła wyższa”. Dodali także, że ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, targi nie będą przeniesione na inny termin.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Co z naszymi targami Poznań Motor Show 2020? W ostatnich latach przyciągały one przez kilka dni trwania około 150 tys. odwiedzających, co jak na skalę wydarzenia i krótki czas trwania, w porównaniu z największymi imprezami, jest niemałą liczbą. W tym roku, również z powodu epidemii, Poznań Motor Show 2020 zostało póki co przeniesione z końca marca na połowę czerwca.

Nie jest jednak pewne, czy ta data jest „bezpieczna”. Jeśli bowiem okaże się, że do tego czasu koronawirus nie będzie jeszcze w zdecydowanym odwrocie, a liczba zarażonych będzie wysoka, impreza zostanie zapewne odwołana. Póki co jednak, oficjalnie, ma się odbyć w czerwcu.

REKLAMA

REKLAMA

Salon samochodowy w Nowym Jorku przesunięty

Targi NYIAS (New York International Auto Show) mają nowy termin. W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa COVID-19 organizatorzy salonu samochodowego w Nowym Jorku podjęli decyzję o zmianie daty tego ważnego dla całej branży wydarzenia.

Decyzja organizatorów salonu w Nowym Jorku była nieunikniona, choć niemal do końca impreza miała odbyć się w pierwotnym terminie. Przypomina to sytuację z salonem samochodowym w Genewie, który miał się odbyć pomimo realnego zagrożenia epidemią i rezygnacji wielu dziennikarzy z przyjazdu.

Targi New York International Auto Show nie rozpoczną się zatem 8 kwietnia, natomiast jeśli epidemia koronawirusa do tego czasu zostanie opanowana, nowa data to 26 sierpnia. 26 i 27 sierpnia to dni prasowe, natomiast dla publiczności targi mają odbyć się od 28 sierpnia do 6 września.

Frankfurt Motor Show to teraz Munich Motor Show

W tym miejscu warto przypomnieć jeszcze jedną rewolucyjną i historyczną zmianę, jaka dokonała się w tym roku. Otóż okazało się, że salon samochodowy IAA we Frankfurcie odbył się w 2019 roku po raz ostatni. Po kilkudziesięciu latach targi motoryzacyjne przenoszą się bowiem z Frankfurtu do Monachium.

Niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA ogłosiło na początku marca, że wybrane zostało miasto, które zostanie nowym gospodarzem targów motoryzacyjnych odbywających się tradycyjnie co dwa lata, jesienią, na przemian z salonem samochodowym w Paryżu.

Spośród trzech miast, które przeszły do ścisłego finału tych eliminacji – a był to Berlin, Hamburg i Monachium – wygrało Monachium. Pierwsze Munich Motor Show odbędzie się już w 2021 roku, jako że w roku 2020 planowane były targi w Paryżu.

Monachium wygrało najlepszym rozplanowaniem infrastruktury i logistyki. Władze miasta ujęły przedstawicieli VDA podejściem do tematu, przychylnością i przedstawionymi planami, które pokazały centrum miasta i jego peryferie jako tereny atrakcyjne dla zorganizowania targów IAA.

Zobacz także:

Targi motoryzacyjne w odwrocie

W ostatnich latach jesteśmy świadkami powolnego schyłku targów motoryzacyjnych w obecnej formie. Jeszcze w 2015 roku salon IAA we Frankfurcie odwiedziło ponad 930 tys. widzów. Kolejna edycja w 2017 roku przyciągnęła już tylko nieco ponad 800 tys. osób, a ostatni salon frankfurcki z 2019 roku to już zaledwie 550 tys. odwiedzających.

Jedną z przyczyn są ogromne koszty, jakie ponoszą wystawcy. Z tego też powodu coraz częściej wielcy producenci rezygnują z udziału w tego typu imprezach, koncentrując się na organizowaniu własnych eventów promocyjnych. W ten sposób nie dość, że oszczędzają mnóstwo pieniędzy, to jeszcze zyskują uwagę całego motoryzacyjnego świata, która na dużych targach motoryzacyjnych jest siłą rzeczy rozproszona pomiędzy kilkadziesiąt innych premier, jakie odbywają się jednego tylko dnia.

W zeszłorocznej edycji salonu we Frankfurcie nie zobaczyliśmy wielu najważniejszych graczy. Jak to miało miejsce w poprzednich latach oraz w przypadku innych tego typu imprez, wielu producentów już wcześniej zapowiedziało, że opuszcza tę edycję, koncentrując się na innych wydarzeniach.

Obecna sytuacja, odwoływanie kolejnych targów i fakt, że bez nich producenci świetnie sobie poradzili, publikując premiery online, może być gwoździem do trumny imprez motoryzacyjnych w formie, jaką prezentowały przez ostatnich kilkanaście lat. Świat nie znosi jednak próżni. Czas pokaże, co fani motoryzacji dostaną w zamian.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA