Targi motoryzacyjne w Los Angeles: VinFast e35 i e36 (Los Angeles Auto Show)

VinFast, wietnamska marka samochodów, prezentuje dwa modele elektryczne – e35 i e36. Premiera ma miejsce podczas salonu samochodowego w Los Angeles.

VinFast e35 fot. materiały prasowe
VinFast e35

Marka VinFast powstała w 2017 roku, a już rok później debiutowała na salonie w Paryżu. Teraz ma już swoje europejskie biura i szykuje kilka premier elektrycznych SUV-ów. Ale póki co miejscem debiutu dwóch nowych modeli – VinFast e35 i VinFast e36 – jest Los Angeles. Przy tej okazji marka zapowiedziała mocne wejście także na północnoamerykański rynek, a pierwszymi krokami, poza obecnością na Los Angeles Auto Show, jest zainwestowanie 200 mln dolarów na otwarcie siedziby w USA, w Playa Vista.

REKLAMA

VinFast e35 – rywal Tesli Model Y

VinFast e35fot. materiały prasowe
VinFast e35

Przejdźmy do dzisiejszych debiutów. Pierwszym z nich jest VinFast e35, który za cel bierze sobie wspomnianą Teslę Model Y, ale także Volkswagena ID.4 czy Hyundaia Ioniq 5. Stylistycznie VF e35 jest bardzo udanym projektem, w którym zauważyć można mieszankę znajomych kształtów kilku obecnych już na rynku modeli. W rysowanie samochodu zaangażowane zostało studio Pininfarina.

VinFast e35fot. materiały prasowe
VinFast e35

W kabinie VF e35 przyciąga uwagę minimalistycznym projektem, z gładkimi powierzchniami i potężnym ekranem głównym, mającym przekątną aż 15,4 cala. To, jak i brak tradycyjnego zestawu zegarów, jest ukłonem w stronę klientów Tesli, przyzwyczajonych do podobnego rozwiązania. Oprócz tego samochód wyposażony jest w 14 kamer, LiDAR-y oraz 19 czujników 360 stopni, a wszystko dla zapewnienia jazdy autonomicznej na poziomie trzecim.

Wciąż nie dowiedzieliśmy się jednej z najważniejszych kwestii, a więc parametrów napędu. Z dotychczasowych informacji wiemy jednak, że dostępna ma być konfiguracja z jednym i z dwoma silnikami, o mocy, odpowiednio, 201 KM i 402 KM. Zasięg wynosić ma blisko 460 km z mniejszym akumulatorem i ok. 500 km z większą „baterią”.

REKLAMA

REKLAMA

VinFast e36 – rywali Tesli Model X

VinFast e36fot. materiały prasowe
VinFast e36

VinFast e36 jest większym z dwóch prezentowanych w Los Angeles modeli, a wymiarami przypomina BMW X7. Do jego napędu ma zostać wykorzystana konfiguracja z dwoma silnikami, o łącznej mocy 402 KM, a akumulator gromadzić ma 106 kWh energii.

Stylistyka VF e36 również jest dziełem Pininfariny, a efektem prac jest pudełkowate nadwozie, przywodzące na myśl projekty SsangYonga. Rozciągnięta sylwetka zwiastuje sporo miejsca w kabinie i trzy rzędy siedzeń, a poziom luksusu ma odpowiadać konkurencji z segmentu premium. Jak będzie, zobaczymy, choć przyznać trzeba, że na zdjęciach wygląda to nieźle. Dodajmy, że VF e36 ma podobnie rozwiązany kokpit, z dużym ekranem pośrodku.

VinFast e36fot. materiały prasowe
VinFast e36

Z pewnością śledzić będziemy dalsze poczynania wietnamskiej marki, bo ambicje mają spore, a i kapitału póki co wydaje się nie brakować. Zresztą i kadry VinFast ma mocne, z Michaelem Lohschellerem na czele. Szef VinFasta ma za sobą pracę w największych koncernach, jak Volkswagen czy Stellantis, gdzie m.in. szefował Oplowi.

VinFast e36fot. materiały prasowe
VinFast e36

Wprowadzenie modeli e35 i e36 na rynki ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2022 roku, a pierwsze dostawy na rynku amerykańskim planowane są na koniec przyszłego roku. Wcześniej VinFast uruchomił już swoją działalność w Europie, otwierając w połowie roku trzy biura: we Francji (Paryż), Niemczech (Frankfurt) i Holandii (Amsterdam). Pierwszymi modelami marki, jakie zawitają do Europy, będą pokazane wyżej elektryczne SUV-y segmentów D i E, o nazwach e35 i e36, ale mówi się też o mniejszym e34. Kolejne pojazdy elektryczne zostaną zaprezentowane na początku 2022 roku, zaś w jego połowie otwarte mają zostać pierwsze europejskie salony.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA