REKLAMA

Tesla Cybertruck. Elektryczny pick-up

Elon Musk zaprezentował światu kolejny model, a raczej jego zapowiedź. Tym razem jest to kontrowersyjnie stylizowany pick-up Tesla Cybertruck.

Tesla Cybertruck Materiały prasowe
Tesla Cybertruck
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 195 490 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tesla Cybertruck – co to za samochód?

Tesla Cybertruck to nowy model w gamie amerykańskiej marki. A raczej, jak wspomnieliśmy na wstępie, jego zapowiedź, bowiem auto ma się pojawić w sprzedaży dopiero za około dwa lata. Cybertruck dołącza tym samym do kilku innych aut Tesli, na które producent zbiera już od dawna zamówienia, ale do ich produkcji jeszcze sługa droga.

Co ciekawe, oczywiście na Teslę Cybertruck zamówienia ruszyły natychmiast i – jak podaje sam Elon Musk – zebrano ich już nawet 200 tysięcy. Fakt jest jednak taki, że o ile na inne zapowiadane modele Tesli rezerwacje oscylowały wokół tysięcy dolarów, tak Cybertruck wymaga jedynie 100 dolarów zadatku.

Jest on w dodatku w pełni zwrotny, co oznacza, że każdy z nas może wpłacić teraz 100 dolarów i pochwalić się wpisaniem na listę oczekujących na możliwość zakupu nowego pick-upa Tesli, po czym rezerwację w odpowiednim momencie wycofać. Wróćmy jednak do tematu.

Zobacz także: 70 elektrycznych modeli VW do 2025 roku!

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Cybertruck Materiały prasowe
Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck – wygląd

Największe kontrowersje budzi w przypadku modelu Cybertruck nie fakt, że auto jest ledwie kolejną zapowiedzią, kolejnego modelu Tesli. Chodzi o jego wygląd. Samochód jest bowiem złożony z gładkich stalowych paneli i przeszklonych powierzchni, które nadają mu kwadratowo-trójkątnego charakteru.

Tesla Cybertruck prezentuje się jak naszkicowana artystyczna wizja samochodu z odległej przyszłości, ewentualnie łazika marsjańskiego. Tymczasem tak właśnie wyglądać ma wersja produkcyjna użytkowego auta elektrycznego Tesli.

W kontrowersyjne kształty auta zdają się nie wierzyć także inwestorzy, bowiem tuż po premierze Tesli Cybertruck akcje firmy poszybowały w dół o niemal siedem procent. Zazwyczaj prezentacja nowych pomysłów, mających zachwycić klientów, przynosi odwrotny skutek...

Zobacz także: SsangYong Korando - przełomowy SUV

REKLAMA

Tesla Cybertruck Materiały prasowe
Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck – nadwozie

Nadwozie Tesli Cybertruck mierzy aż 5885 mm długości, przy 2027 mm szerokości i 1905 mm wysokości. Czyni to z elektrycznego pick-upa prawdziwego kolosa, przy którym taki Ford F-150 w bazowej wersji wygląda niemal jak zabawka.

Tesla Cybertruck zmieści w swojej kabinie sześć osób. Kanciaste nadwozie ma im zapewnić najwyższe bezpieczeństwo. Panele nadwozia wykonane zostały ze specjalnej, wzmocnionej stali, która jest niezwykle trudna do obróbki i wyginania, stąd właśnie płaskie powierzchnie.

Ciekawostką jest użycie niemal pancernych szyb, które jednak podczas oficjalnej prezentacji uległy rozbiciu pod wpływem uderzenia w nie twardym przedmiotem. To wpadka, której twórcy najwyraźniej się nie spodziewali, bowiem podczas wcześniejszych prób szyby pozostawały nietknięte.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Cybertruck Materiały prasowe
Tesla Cybertruck

Nie znamy jeszcze co najmniej kilku istotnych danych, a co do niektórych mamy jedynie mgliste pojęcie. Jak choćby pojemność przestrzeni ładunkowej pick-upa, która ma wynosić około 100 stóp sześciennych, czyli nieco ponad 2800 litrów.

Wiemy jeszcze, że można będzie zamówić na przykład kempingową nadstawkę. Wiadomo także, że maksymalna ładowność ma wynosić niemal 1,6 tony, a masa przyczepy, w zależności od wersji, to między 3,4 a 6,3 tony.

Tesla Cybertruck – napęd

O ile informacji na tematy użytkowe było w czasie prezentacji jak na lekarstwo, Elon Musk nie szczędził detali odnośnie osiągów Tesli Cybertruck. Wiemy na przykład, że najmocniejsza odmiana z napędem na wszystkie koła wystrzeli tego kolosa od 0 do 100 km/h w zaledwie trzy sekundy. Zasięg tej odmiany wynosić ma przeszło 800 km, a maksymalna prędkość to 209 km/h. Cena? 69,9 tys. dolarów.

Zobacz także: nowy Volkswagen Golf - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

REKLAMA

Tesla Cybertruck Materiały prasowe
Tesla Cybertruck

Dostępne będą także dwie kolejne wersje Tesli Cybertruck. Bazowy model Single Motor RWD, z napędem na tylną oś, kosztować ma od 39,9 tys. dolarów i dawać ponad 400 km zasięgu. Sprint do „setki” trwać będzie nieco ponad 6,5 sekundy.

Pośrednia odmiana Dual Motor wyceniona została z kolei na 49,9 tys. dolarów. Jej zasięg to ponad 480 km, a czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h to nieco ponad 4,5 sekundy.

Auto ma wykazywać nie tylko przyspieszenia na poziomie supersportowych samochodów, ale do tego ma być bardzo dzielna w terenie. Kąt natarcia wynosi 35 stopni, zejścia 28 stopni, a prześwit to solidne 40 centymetrów.

Jak wspomnieliśmy, producent zbiera zamówienia i ma ich ponoć przeszło 200 tysięcy, co oznacza 20 mln dolarów z tytułu samych zaliczek. Pierwsze egzemplarze pojawić się mają w produkcji w 2021 roku.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA