Tesla Model X – najbezpieczniejszy SUV świata

Amerykańska organizacja National Highway Traffic Safety Administration wykonała crash testy SUV-a Tesli. Model X spisał się w nich wzorowo.

Tesla Model X
Tesla Model X - crash test
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 990 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Amerykanie przeprowadzili trzy rodzaje crash testów – czołowy, boczny oraz uderzenie w obiekt imitujący latarnię/słup. Niezależnie od rodzaju próby Tesla Model X zdobyła maksymalną ocenę pięciu gwiazdek i tym samym została zaliczona do grupy najbezpieczniejszych SUV-ów na rynku.

Na kolejnych stronach przedstawiamy opis każdej próby wraz z materiałem wideo.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza próba polega na uderzeniu w ścianę przy prędkości 35 mil/h, co odpowiada 56,3 km/h. W tym crash teście bada się ewentualne obrażenia głowy, szyi, klatki piersiowej oraz nóg – zarówno kierowcy jak i pasażera. Ten rodzaj próby odpowiada realnemu wypadkowi, w którym dwa pojazdy osobowe zderzają się czołowo przy 56,3 km/h. 

REKLAMA

W przypadku drugiej próby w bok Tesli Modelu X uderza inny pojazd – waży 1367 kg i jedzie z prędkością 62 km/h. Oprócz manekina kierowcy w aucie siedzi również (za kierowcą) manekin imitujący kobietę drobnej budowy.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia próba ma na celu sprawdzenie tego, jak bezpieczne jest auto, które bokiem nadwozia uderzy w słup. "Za kierowcę" robi w tym przypadku kobiecy manekin o niewielkich rozmiarach. Samochód, przy prędkości 32 km/h, uderza w przeszkodę (o średnicy 25 cm) pod kątem 75 stopni. W każdej z prób Tesla Model X wypadła lepiej nie tylko od wszystkich przetestowanych do tej pory SUV-ów, ale i wszystkich samochodów w ogóle. Najbezpieczniejszy SUV świata? Wygląda na to, że nie tylko.

REKLAMA