REKLAMA

Tesla Model Y. Premiera elektrycznego SUV-a

Tesla zaprezentowała kolejny model w swojej ofercie. Mowa o Tesli Model Y, która ma wiele do zaoferowania.

Tesla Model Y Materiały prasowe
Tesla Model Y
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 195 490 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tesla Model Y zbudowana jest na Modelu 3, ale jest od niego nieco większa, a na pewno wyższa. Wygląda trochę jak Model 3 na sterydach. Ale dzięki swoim rozmiarom zmieści do siedmiu osób, kosztując przy tym mniej niż inny pojemny SUV marki – Model X.

Prezentacja nowego samochodu w gamie Tesli to konieczność, kiedy producenci wreszcie obudzili się i zabrali do nadrabiania zaległości w kwestii samochodów napędzanych silnikiem elektrycznym. Tesla nie zamierza jednak składać broni, ale dalej atakować. A wydaje się, że jest czym.

Tesla Model Y – wersje i silniki

Nowa Tesla Model Y ma być oferowana w sumie w czterech wersjach, różniących się osiągami:

  • Standard Range jako bazowy model,
  • Long Range z napędem na tylną oś,
  • Long Range z napędem na cztery koła,
  • Performance.

W podstawowej odmianie Tesla Model Y ma oferować zasięg do około 370 km, wg normy EPA. Sprint do „setki” godny jest osiągów sportowego samochodu, a nie rodzinnego SUV-a, bo wystarczy na to zaledwie 5,9 sekundy. Prędkość maksymalna sięgać ma nieco ponad 190 km/h. Cena wynosi o około 10 proc. więcej, niż za odpowiednią wersję Modelu 3, a więc około 39 tys. dolarów.

Zobacz także: Audi SQ5 TDI - 700 Nm pod maską!

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Model Y Materiały prasowe
Tesla Model Y

Kolejny model to Long Range. Ten pojawi się w drugiej połowie 2020 roku i zaoferuje zasięg do 480 km w wersji z napędem na obie osie lub do 540 km w modelu napędzanym na tył. W czteronapędowym modelu sprint od 0 do 100 km/h zajmie zaledwie 5,1 sekundy, podczas gdy walczący z przyczepnością tylnonapędowy model wystartuje do „setki” w 5,8 sekundy.

Prędkość maksymalna dla obu wersji sięgać ma 217 km/h w AWD i 209 km/h w RWD. Jeśli chodzi o ceny, te podane zostały również w euro i wynoszą od 55 tys. euro za model z napędem na tył i 59 tys. euro za wersję AWD.

W tym miejscu dochodzimy do Tesli Model Y Performance, oferującej supersportowe osiągi. Bo jak inaczej nazwać przyspieszenie od 0 do 100 km/h, które zajmuje raptem 3,7 sekundy? Do tego prędkość maksymalna sięga 241 km/h.

Jako że Model Y Performance ma wzmocnione hamulce, zoptymalizowaną aerodynamikę, niższe zawieszenie czy 20-calowe obręcze kół, a zasięg dochodzi do 480 km, jego cena również odpowiednio wzrasta. Chodzi o kwoty od poziomu 67 tys. euro.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Tesla Model Y Materiały prasowe
Tesla Model Y

Tesla Model Y – wnętrze

Jak wspomnieliśmy wyżej, Tesla Model Y jest samochodem siedmiomiejscowym. Ale ta możliwość będzie dostępna od 2021 roku, za dopłatą w wysokości 3100 euro. W standardzie Model Y przewiezie pięć osób.

Podobną dopłatą, w wysokości 3100 euro, obłożony został opcjonalny Autopilot, wraz z dodatkowym pakietem systemów wspomagających autonomiczną jazdę i manewry. Mowa o asystencie parkowania, ale także systemie rozpoznawania znaków i sygnałów drogowych, czy też możliwości przywołania samochodu za pomocą aplikacji systemu Summon.

Pierwsze modele Tesli Model Y mają pojawić się już w przyszłym roku, natomiast model bazowy dostępny będzie od 2021 roku.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA