Tesla Roadster - najszybsze auto świata

Przy okazji prezentacji swojej pierwszej ciężarówki, Tesla pokazała model Roadster, który ma być najszybszym seryjnym autem świata.

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Można powiedzieć, że Tesla zaskoczyła motoryzacyjny świat, bo o ile o pierwszej elektrycznej ciężarówce tej firmy mówi się od dłuższego czasu, to przy okazji jej prezentacji pokazany został samochód z innej planety.

REKLAMA

Przypomnijmy, że model o nazwie Roadster Tesla miała już w swojej ofercie i sprzedawała go w latach 2008-2012. Był to pierwszy samochód Tesli, od którego zaczęła się cała przygoda z elektrycznymi samochodami dla mas.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Nowa generacja jest jednak zupełnie nową konstrukcją, z rozwiązaniami o których 10 lat temu nie było jeszcze mowy. Inna rzecz, że - o ile w ogóle - nowy Roadster pojawi się dopiero w okolicach 2020 roku.

Co wiemy o nowej Tesli Roadster? Jest pojazdem czteromiejscowym, napędzanym przy wykorzystaniu trzech silników elektrycznych. Dane techniczne nie są jeszcze znane, ale podczas prezentacji padła dość niewiarygodnie brzmiąca wartość momentu obrotowego, która miałaby sięgać... 10 000 Nm.

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Elon Musk zapowiada, że na przyspieszenie od 0 do 100 km/h samochód potrzebować będzie zaledwie 1,9 sekundy. A to dopiero początek. 4,2 sekundy potrzeba będzie do osiągnięcia 160 km/h, a rozpędzanie kończyć się ma w okolicach 402 km/h.

Idźmy dalej. Maksymalny zasięg, przy naładowaniu potężnych akumulatorów o pojemności 250 kWh, sięga podobno nawet 1000 kilometrów przy jeździe autostradowej, zgodnie z przepisami.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Wszystko to brzmi pięknie, ale też dość niewiarygodnie. Ten moment obrotowy, prędkość i przyspieszenia, przy sporej masie własnej, oponach które z jednej strony musiałyby mieć jak najmniejsze opory toczenia, a z drugiej strony dawać dużą przyczepność i wytrzymałość na wysokie prędkości i dynamiczne przyspieszenia.

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Pożyjemy, zobaczymy. Na razie firma boryka sie z pewnymi trudnościami w zrealizowaniu zamówień na nową Teslę Model 3, a już w zanadrzu ma kolejne premiery, na które - choć data premiery jest bardzo odległa - można już składać zamówienia.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Tesla Roadster ma kosztować 200 tys. dolarów, czyli 720 tys. złotych, a zaliczka to całkiem niemała kwota 50 tys. dolarów. Jak wspomnieliśmy, Roadster zapowiedziany jest na rok 2020. Ciekawi jesteśmy, jak potoczą się dalsze jego losy, bo na papierze wszystko wygląda imponująco.

REKLAMA