Tesla Semi - rewolucyjna ciężarówka na prąd

Tesla Semi to jeden z najdłużej zapowiadanych pojazdów. W końcu jednak wizja przyszłości transportu drogowego ujrzała światło dzienne.

Tesla Semi
Tesla Semi

Tesla Semi została zaprezentowana na jednej scenie z nową Teslą Roadster. Oba auta dzieli jednak przepaść, choć z drugiej strony wiele je też łączy. Jak choćby napęd czy autopilot. Co wiemy o Tesli Semi?

REKLAMA

Ciężarówka ma futurystyczny wygląd, który jest inny od tego, co widzimy na drogach. Kabina jest opływowa i mocno przeszklona, zapewniając kierowcy dobrą widoczność. A będąc przy kierowcy - jego stanowisko pracy przypomina bardziej symulator, niż kabinę ciężarówki.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Semi
Tesla Semi

Jest jeden fotel, umieszczony centralnie, a drugi - składany - za nim. Przez większość czasu kierowcy i tak jeżdżą solo, więc to chyba dobre posunięcie. Oprócz klasycznej kierownicy nie ma tu nic z klasycznych desek rozdzielczych. Są za to dwa dużych rozmiarów ekrany do obsługi wszystkich systemów i urządzeń.

Jak przyznał podczas konferencji prasowej Elon Musk, obsługa ciężarówki jest banalnie prosta. "Prowadzi się tak gładko, że nawet ja mógłbym to robić, choć nie mam pojęcia, jak prowadzić ciężarówkę" - powiedział prezes Tesli.

REKLAMA

Tesla Semi
Tesla Semi

Do napędu Tesli Semi służą cztery silniki elektryczne, które zapewniają przyspieszenie od 0 do 100 km/h w około 20 sekund, i to przy 36-tonowej, załadowanej naczepie. Pojemność baterii pozwala na przejechanie dystansu 800 kilometrów, również przy pełnym obciążeniu naczepy, a do poziomu 80 proc. akumulatory naładować można w pół godziny, po czym  auto przejedzie około 640 km.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Semi
Tesla Semi

"Semi pokonuje większy zasięg niż ciężarówka z dieslem w tym samym czasie i bezpieczniej integruje się z ruchem pasażerskim na drodze" - podkreśla Tesla w komunikacie prasowym. Oszczędności, w porównaniu do tradycyjnych ciężarówek, mają sięgać nawet 200 tys. dolarów na dystansie 1,6 miliona kilometrów. Na tyle zresztą wyliczona jest trwałość auta, na co Tesla daje gwarancję.

Na pokładzie elektrycznej ciężarówki Tesli nie mogło zabraknąć flagowego systemu marki, czyli autopilota w swojej najbardziej zaawansowanej wersji. Umożliwia on utrzymywania pojazdu w pasie ruchu, automatyczne hamowanie czy monitorowanie martwego pola.

REKLAMA

Tesla Semi
Tesla Semi

Auto na razie czeka na rozpoczęcie produkcji, a to nastąpi nie wcześniej, niż w 2019 roku. Obecnie można składać zamówienia, wpłacając skromne 5 tys. dolarów przedpłaty.

REKLAMA

REKLAMA