Tesla przejechała 400 000 km i ma się świetnie!

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jaką wytrzymałość będą mieć elektryczne samochody, to macie tu pewną wskazówkę. Teslę z przebiegiem 400 tys. km.

Tesla Model S
Tesla Model S
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 990 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

W ostatnich dniach internet obiegła wiadomość dotycząca pewnego fińskiego taksówkarza, który na swoje narzędzie pracy wybrał niespełna trzy lata temu Teslę Model S. Teraz auto ma na liczniku 400 tys. kilometrów przebiegu i nie wygląda na "zmęczoną" tym faktem. Co więcej, sprawność baterii spadła raptem o kilka procent, mimo ogromnej liczby ładowań.

REKLAMA

W dobie downsizingu silników spalinowych i wysilania ich przez obniżanie pojemności i montowanie turbosprężarek i innych skomplikowanych elementów, trwałość samochodów mocno spadła. W zapomnienie odchodzą kilkusetkilometrowe przebiegi aut bez generalnego remontu jednostki napędowej.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Model S
Tesla Model S

Wielu zastanawiało się natomiast, jaka będzie trwałość coraz popularniejszych samochodów napędzanych silnikiem elektrycznym. Jak pokazuje przykład fińskiej taksówki, jest naprawdę dobrze. Zobaczcie dlaczego.

Jak podają fińskie media, pan Ari Nyyssösestä, właściciel Tesli Model S, służącej jako taksówka, w niespełna trzy lata 10-krotnie okrążył kulę ziemską. Co przez ten czas działo się z autem? Tak naprawdę nic wielkiego, a wszystkie naprawy dokonywane były w ramach gwarancji, wynoszącej osiem lat bez limitu kilometrów.

REKLAMA

Tesla Model S
Tesla Model S

Największa naprawa gwarancyjna związana była z wymianą wadliwego silnika. Później wystąpił problem z baterią, która pokazywała zasięg zaledwie 60 km, jednak po wysłaniu jej do serwisu w Holandii, zamontowano ją ponownie i działa do dziś.

Co ciekawe, przez trzy lata, mimo wielu cykli ładowania (zakładając zasięg 270 km i dystans 400000 km, musiało ich być minimum 1500), sprawność baterii spadła zaledwie o 7 proc. Oznacza to spadek zasięgu z 270 do 250 km. Całkiem nieźle.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Model S Materiały prasowe
Tesla Model S

Eksperci są przy tym zdania, że długowieczność napędu elektrycznego wcale ich nie dziwi. Cytowany przez media profesor Juha Pyrhönen z uniwersytetu w Lappeenranta twierdzi nawet, że przeciętnie samochód taki jest w stanie bezawaryjnie przejechać nawet... 10 mln kilometrów.

Chodzi oczywiście o sam silnik, którego przeciętny czas pracy to nawet 100 tys. godzin. Żeby była jasność - 100 tys. godzin to 11,5 roku ciągłej pracy, przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

REKLAMA

Tesla Model S
Tesla Model S

Sam Elon Musk, właściciel firmy Tesla, przy okazji niedawnej premiery najnowszego modelu Tesla Model 3 zaskoczył opinię publiczną stwierdzeniem, że silnik tego modelu wymaga serwisu co... milion kilometrów. I wygląda na to, że niekoniecznie minął się z prawdą.

Tymczasem fiński taksówkarz celuje teraz w osiągnięcie przebiegu miliona kilometrów i przyznaje, że cieszy go gwarancja, w której nie ma limitu kilometrów.

REKLAMA

REKLAMA