Tesla wydaje pół miliona dolarów na godzinę

Jak podaje agencja Bloomberg, w ostatnim roku firma Tesla wydawała pieniądze w tempie 8 tys. dolarów na minutę!

Tesla Model 3
Tesla Model 3

Ostatnie prezentacje kolejnych samochodów - Tesli Roadster i Tesli Semi - zachęciły dziennikarzy i analityków do przyjrzenia się finansom firmy. Pamiętamy przecież, w jakim bólu rodził się ostatni wprowadzony do sprzedaży samochód - Tesla Model 3.

REKLAMA

Dość powiedzieć, że wprowadzenie do sprzedaży Tesli Model 3, poprzedzone wpłatami zaliczek od pół miliona chętnych, w dalszym ciągu odbywa się z problemami. W tym kwartale, zamiast 1500 egzemplarzy, producent wypuścił zaledwie 222 sztuki. Podczas gdy w grudniu produkcja miała sięgnąć 20 tys. sztuk.

Teraz, jak podaje agencja Bloomberg, "zużycie" funduszy przez Teslę określa się na 480 tys. dolarów na godzinę (!). Co więcej, w tym tempie, przy obecnym stanie rzeczy, firma Elona Muska wyczerpie swoje zapasy gotówki już w sierpniu 2018 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Tesla Roadster
Tesla Roadster

W utrzymaniu stabilności finansowej pomóc mają zyski ze sprzedaży Modelu 3, o ile firma upora się z problemami. Dopływ gotówki firma Muska zapewniła sobie jednak również w inny sposób.

Zaledwie kilka dni temu zaprezentowano dwa zupełnie nowe i przełomowe modele - sportową Teslę Roadster oraz ciężarówkę przyszłości Teslę Semi. Mimo że auta planowo pojawią się dopiero w 2019 i 2020 roku, Tesla już przyjmuje wpłaty zaliczek.

Sama tylko Tesla Roadster w limitowanej do 1000 sztuk edycji "Founders Series" kosztuje 250 tys. dolarów i tyle właśnie, już teraz, wpłacić mają chętni. Daje to, bagatela, 250 mln dolarów. A samochód trafi do pierwszych klientów najwcześniej w 2020 roku...

REKLAMA

Tesla Semi
Tesla Semi

Do tego doliczyć trzeba zamówienia na "zwykłą" Teslę Roadster oraz Teslę Semi. Rezerwacja Roadstera wymaga na przykład wyłożenia 50 tys. dolarów zaliczki, przy cenie modelu określonej na poziomie 200 tys. dolarów. Zaliczka na Teslę Semi to z kolei 5 tys. dolarów.

Jak dodaje analityk Bloomberga, do połowy przyszłego roku firma Tesla musi zdobyć dodatkowo dwa miliardy dolarów, żeby uniknąć finansowych problemów.

Co ciekawe, inwestorzy są póki co skorzy do kupowania akcji Tesli, które w ostatnim czasie znów wzrosły i kosztują 317,81 dol. Oznacza to, że firma Elona Muska jest warta 53 mld dolarów. Dla porównania, gigantyczny koncern Ford Motor wyceniony jest na 48 mld dolarów.

REKLAMA

REKLAMA