REKLAMA

Tesla z mocą 1000 KM i wolantem zamiast kierownicy

Tesla pokazała pierwsze informacje dotyczące zaktualizowanych modeli – Model S oraz Model X. Zmiany zaszły we wnętrzu, a do tego pojawiły się superszybkie wersje Plaid.

Tesla Model S 2021 fot. materiały prasowe
Tesla Model S 2021
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 199 990 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tesla Model S w nowej wersji Plais dysponuje trzema silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 1020 KM, co pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 2,1 sekundy, a maksymalnie rozpędzić się do 322 km/h. Po wyposażeniu w odpowiednie opony, oczywiście. Co z zasięgiem? Producent obiecuje nawet 627 km. Ta wersja kosztować ma od 530 tys. złotych.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jeśli to dla was mało, Model S otrzyma wariant Plaid+, dysponujący mocą ponad 1100 KM, pochodzącą z trzech silników. Ma to być najlepiej przyspieszający produkcyjny samochód w historii, zarówno jeśli chodzi o sprint do „setki” (poniżej 2,1 s), jak i osiągnięciu 1/4 mili. Zasięg ma wynosić nawet 837 km, a maksymalna prędkość to 322 km/h. Cena? Od 615 tys. złotych.

Ale to nie koniec nowości. Tesla wprowadza także wariant Plaid dla Modelu X, w którym 1020 KM pozwoli osiągnąć pierwsze 100 km/h w 2,6 sekundy, a jedną czwartą mili przejechać po 9,9 sekundy. Maksymalna prędkość to solidne 262 km/h, a zasięg to maksymalnie 547 km. Cena tej odmiany to 530 tys. złotych.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Tesla rezygnuje z okrągłej kierownicy

Istotne zmiany zaszły poza tym w kabinie, gdzie znajdziemy trzy nowe ekrany. Największy, ustawiony poziomo, ma aż 17 cali, kolejny to wirtualne zegary o przekątnej 12,3 cala, a trzeci to 8-calowy wyświetlacz służący pasażerom tylnej kanapy, dający im dostęp do ustawień klimatyzacji oraz systemów informacyjno-rozrywkowych.

Tesla Model S 2021fot. materiały prasowe
Tesla Model S 2021

Ale jak już wspomnieliśmy, w oczy najbardziej rzuca się nowa kierownica w stylu wolantu myśliwca, czy też jak mówią niektórzy, kierownicy kultowego samochodu KITT z serialu „Nieustraszony” (oryg. „Knight Rider”). Czy to dobry pomysł w samochodzie, w którym przecież nierzadko kierownicą trzeba kręcić mocniej, niż tylko o 180 stopni? Zwłaszcza że planowane wprowadzenie kolejnego poziomu „autopilota”, który pozwoliłby na to, by kierowca został zwolniony z obowiązku prowadzenia, nie będzie i tak możliwy do wykorzystania na drogach publicznych, ze względu na obowiązujące przepisy.

Na koniec ciekawostka – producent zapowiada, że nowe ekrany w Modelu S i Modelu X obsługują podzespoły rodem z gamingowych komputerów, oferując moc obliczeniową do 10 teraflopów. To oznacza, że bez przycięć uruchomić można na nich nowoczesne gry, jak Wiedźmin 3 czy Cyperpunk.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA