Toyota Avensis z milionem kilometrów przebiegu

Niemiecki oddział Toyoty uhonorował właściciela Toyoty Avensis, która pokonała już ponad milion kilometrów.

Toyota Avensis z przebiegiem 1 mln km Materiały prasowe
Toyota Avensis z przebiegiem 1 mln km
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Okazuje się, że duże przebiegi są możliwe również we współczesnych autach, a nie tylko w starych, dobrych Mercedesach „beczkach” i im podobnych wozach, które jeździły nawet na fryturze i pokonywały bez remontu głównego milionowe dystanse.

Oto bowiem w Niemczech objawieniem ostatnich dni jest 17-letnia Toyota Avensis, która na swoim liczniku ma co prawda 998 000 kilometrów, ale pokonała już ich dobrze ponad 1 milion. Okazuje się, że jedną z niewielu rzeczy, jakie zawiodły w leciwej Toyocie jest właśnie licznik przebiegu, który odmówił posłuszeństwa na dwa tysiące kilometrów przed okrągłym milionem.

Właściciel skrzętnie jednak zapisywał każdy kolejny kilometr przejechany swoim Avensisem, by udokumentować przełomowy moment, zanim oddałby licznik do naprawy. Wykorzystywał do tego celu licznik dzienny i zapisywał wyniki w specjalnie do tego przeznaczonym notesie.

Zobacz także: najmniej i najbardziej awaryjne auta w Polsce

Co ciekawe, kilka dni temu pisaliśmy o innym samochodzie, który pokonał duży dystans. Tamto osiągnięcie było jednak nieco bardziej znaczące, choć Toyocie trzeba oddać to, że omawiany Avensis dalej dzielnie jeździ, mimo dużego przebiegu i sędziwego wieku.

Wspomniane osiągnięcie dotyczyło raptem 5-letniego Hyundaia Elantry z USA, którym właścicielka w pięć lat przejechała 1 milion, ale mil. Czyli ponad 1,6 miliona kilometrów. Wszystko na tym samym, oryginalnym silniku. W zamian otrzymała od Hyundai Motor America... nowego Hyundaia Elantrę.

Wracając jednak do Toyoty. Tak trwałym modelem okazał się egzemplarz z rocznika 2001, napędzany silnikiem Diesla 2.0 D-4D o mocy 110 KM. Pokonawszy ponad milion kilometrów Avensis nadal napędzany jest oryginalnym silnikiem i ma oryginalną skrzynię biegów oraz alternator.

Przez cały okres eksploatacji Avensis jeździł na regularne przeglądy co 15 tys. kilometrów i był pod opieką tego samego autoryzowanego serwisu. Zakład również został przez Toyotę doceniony.

Na koniec dodajmy, że obecny właściciel jest drugim posiadaczem tego egzemplarza i to on jest w największym stopniu odpowiedzialny za tak duży przebieg auta. Obecnie samochód jest jednym z eksponatów na przygotowanej przez Toyotę wystawie z okazji 70-lecia japońskiej marki. Wystawa zostanie otwarta 5 stycznia w Kolonii.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz także:
REKLAMA