Toyota C-HR w wersji elektrycznej? Oto bZ Compact SUV

Na targach Los Angeles Auto Show Toyota zaprezentowała koncepcyjny samochód elektryczny o nazwie bZ Compact SUV. Prawdopodobnie patrzycie na elektrycznego następcę Toyoty C-HR.

Toyota bZ Concept SUV fot. materiały prasowe
Toyota bZ Concept SUV

Toyota, będąc niewątpliwie liderem w kwestii samochodów z napędem hybrydowym, w świat napędów elektrycznych wchodzi ze sporym opóźnieniem w stosunku do większości rywali. Japończycy oferują jak dotąd zaledwie jeden model z tym rodzajem napędu – SUV-a o nazwie bZ4X. A co z kolejnymi? Póki co nie znamy szczegółów, ale możliwe, że pokazany właśnie w Los Angeles niewielki SUV o roboczej nazwie bZ Compact SUV zapowiada nadejście elektrycznego następcy modelu C-HR.

Toyota bZ Concept SUVfot. materiały prasowe
Toyota bZ Concept SUV

Toyota bZ Compact SUV – opływowy, nowoczesny

Toyota podała do wiadomości, że bZ Compact SUV Concept to zapowiedź kolejnego elektrycznego modelu spod znaku bZ, czyli beyond Zero. Prototyp pokazuje, w jakim kierunku będzie się rozwijać linia samochodów z bezemisyjnym napędem elektrycznym zaprojektowanych na platformie eTNGA. Toyota bZ Compact SUV Concept została zaprojektowana według koncepcji stylistycznej „clean/vital”, która zakłada między innymi wykorzystanie minimalistycznej formy. I rzeczywiście, auto wygląda jak wyciosane z jednego kawałka metalu. Koncept, jako model elektryczny, nie tylko nie emituje żadnych spalin, ale został też wykonany z przyjaznych dla środowiska, bo zrównoważonych materiałów.

Toyota bZ Concept SUVfot. materiały prasowe
Toyota bZ Concept SUV

Futurystyczny design współgra z dobrymi właściwościami aerodynamicznymi nadwozia, z nisko poprowadzoną linią dachu i bardzo krótkimi zwisami. Dzięki temu auto wygląda na bardziej zwarte i dynamiczne. Projekt wnętrza z kolei jest równie, jeśli nie bardziej, nowoczesny. Co więcej, o ile styl nadwozia prawdopodobnie nie przejdzie drastycznych zmian w modelu produkcyjnym, tak kabina z pewnością ulegnie większym modyfikacjom. Wystarczy spojrzeć na wielokątną, wąską kierownicę i osobliwie wyglądające zakrzywione ekrany – tego na pewno nie znajdziemy w salonach. Z kolei eko-materiały to inna sprawa. Tutaj projektanci sięgnęli po wiele rozwiązań przyjaznych dla środowiska, takie jak fotele i tapicerka wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego oraz z recyklingu.

Toyota bZ Concept SUVfot. materiały prasowe
Toyota bZ Concept SUV

Póki co nie mamy żadnych informacji na temat parametrów napędu, ale też jest na to zbyt wcześnie. Więcej na temat koncepcyjnego modelu bZ Compact SUV Toyota przekaże w grudniu 2022 roku i wtedy też spodziewamy się usłyszeć datę prezentacji produkcyjnej wersji SUV-a.

Zobacz również:
REKLAMA