REKLAMA

Toyota GR Supra GT4 Concept

Nowa Toyota GR Supra GT4 Concept zadebiutuje na salonie samochodowym w Genewie jako wizja samochodu wyścigowego.

Toyota Supra GT4 Concept Materiały prasowe
Toyota Supra GT4 Concept

Na targach w Genewie będzie miała miejsce światowa premiera koncepcyjnej modelu GR Supra GT4. Samochód został zaprojektowany z myślą o sprawdzeniu możliwości Supry piątej generacji w roli auta wyścigowego międzynarodowej klasy GT4 dla prywatnych kierowców wyścigowych i małych zespołów. Jest to kolejna forma wspierania przez Toyotę oddolnego zaangażowania w sporty motorowe.

Seryjna Toyota GR Supra to rasowe auto sportowe i solidna podstawa do budowy samochodu wyścigowego klasy GT4. Ma doskonale wyważone podwozie, dwumiejscową kabinę, bardzo sztywne, lekkie nadwozie, napęd na tylne koła i nisko położony środek ciężkości. Czego chcieć więcej?

Połączenie krótkiego rozstawu osi i szerokiego rozstawu kół sprawia, że auto ma złote proporcje 1,55. Zapewnia to wyjątkową stabilność i zwinność w prowadzeniu. Są to cenne zalety w serii wyścigowej, w której stosowane są przeliczniki osiągów, biorące pod uwagę masę pojazdu i moc silnika, by zagwarantować sprawiedliwą rywalizację.

Koncepcyjna Toyota GR Supra GT4 opracowana przez TOYOTA GAZOO Racing ma charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną sylwetkę Supry. Auto zostało wydłużone i ma obniżone zawieszenie, zachowując przy tym obniżony, muskularny kształt seryjnego auta.

Zobacz także: Toyota GR Supra - wielki powrót!

REKLAMA

Toyota Supra GT4 Concept Materiały prasowe
Toyota Supra GT4 Concept

Toyota GR Supra GT4 Concept – konstrukcja

Specjalnie opracowany przedni dyfuzor i tylne skrzydło poprawiają aerodynamikę, zmniejszając opór powietrza i optymalizując docisk do podłoża. Oba elementy wykonano z kompozytów z naturalnych włókien lnu i konopi, zamiast tradycyjnego włókna węglowego, aby ograniczyć wpływ produkcji auta na środowisko.

Oryginalne koła z lekkich stopów zostały zastąpione przez pięcioramienne wyścigowe obręcze 11 x 18 cali marki OZ.

Samochód zachował układ zawieszenia seryjnej Supry – kolumny MacPhersona z przodu i wielowahaczowe zawieszenie z tyłu. Zostało ono jednak wzmocnione wyczynowymi sprężynami, amortyzatorami i stabilizatorami poprzecznymi. Samochód otrzymał także wyścigowe hamulce Brembo.

Toyota GR Supra GT4 Concept – silnik

Toyotę GR Suprę GT4 Concept napędza seryjny, 3-litrowy silnik rzędowy o sześciu cylindrach, z turbosprężarką twin scroll, współpracujący z automatyczną skrzynią biegów. Silnik został wyposażony przez TOYOTA GAZOO Racing w wyczynowy sterownik i specjalnie opracowane wiązki przewodów. Tuning objął także półosie w wyczynowej specyfikacji oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Toyota Supra GT4 Concept Materiały prasowe
Toyota Supra GT4 Concept

Toyota GR Supra GT4 Concept – wnętrze

Z wnętrza usunięto wszystkie elementy wyposażenia i wstawiono wyścigowe fotele OMP, klatkę bezpieczeństwa o dużej odporności i gaśnicę zgodną ze specyfikacją FIA. Auto wyposażono także w sportowy zbiornik paliwa i układ szybkiego tankowania.

GT4 jest jedną z najszybciej rozwijających się klas w wyścigach. Zawody o zasięgu krajowym i regionalnym odbywają się w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Oceanii. Ustanowiona przez FIA w 2006 roku, GT4 pełni rolę przystępnego pod względem kosztów przygotowania do klasy GT3 dla zawodowych i prywatnych kierowców wyścigowych.

Supra GT4 Concept umożliwi Toyocie ocenę zainteresowania potencjalnych klientów samochodem tej klasy. Na tej podstawie zespół TOYOTA GAZOO Racing podejmie decyzję o budowie seryjnego samochodu wyścigowego GT4 na bazie nowej Supry.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA