REKLAMA

Toyota GR Supra GT4 trafi do pierwszych klientów

Toyota GR Supra GT4 to profesjonalny samochód wyścigowy, który uzyskał już homologację dla kategorii GT4. Rusza sprzedaż dla klientów. Znamy też cenę auta.

Toyota GR Supra GT4 Materiały prasowe
Toyota GR Supra GT4
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 900 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Nowa Toyota GR Supra GT4 uzyskała już homologację kategorii GT4 po serii badań technicznych i testów przeprowadzonych przez Stéphane Ratel Organisation (SRO) – organizację zarządzającą wyścigami aut GT4. Pierwsze Toyoty GR Supry GT4 wkrótce trafią do klientów.

SRO przeprowadziło dokładne badanie techniczne na torze Paul Ricard w południowej Francji. Następnie sprawdzono osiągi auta na torze, by móc zbadać je pod kątem Balance of Performance, czyli przepisów, które sprawiają, że rywalizacja samochodów przygotowanych przez różnych producentów jest wyrównywana np. poprzez zmianę mocy silnika lub dodanie balastu do auta. Toyota GR Supra GT4 uzyskała homologację i tym samym jest gotowa do wyścigów na całym świecie.

Jak się dowiedzieliśmy, samochód będzie kosztował od 175 tys. euro netto, czyli bez podatków, dodatkowych kosztów logistyki, itp. Za sprzedaż auta w poszczególnych regionach odpowiedzialne są:

  • Toyota Motorsport GmbH (TMG) dla Europy,
  • TRD U.S.A Inc. (TRD USA) dla Ameryki Północnej,
  • Toyota Customizing & Development Co., Ltd. (TCD) dla Japonii i Azji.

W Europie osoby zainteresowane nową GR Suprą GT4 mogą kontaktować się za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected].

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Toyota GR Supra GT4 – auto wyścigowe

Toyota GR Supra GT4 to profesjonalnie przygotowana wyścigówka, zbudowana w oparciu o model GR Supra. Samochód opracowany przez Toyota Motorsport GmbH (TMG) przeszedł intensywny program testowy, który rozpoczął się na początku 2019 roku. W sumie auto pokonało 12 tys. km po najbardziej wymagających torach w całej Europie.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota GR Supra GT4 Materiały prasowe
Toyota GR Supra GT4

Głównym kierowcą testowym był Stéphane Ortelli, który w swoim CV ma m.in. zwycięstwo w wyścigu Le Mans 24h w 1998 roku oraz bogate doświadczenia z wyścigów długodystansowych. W pracach nad autem brali udział też kierowcy wyścigowi o różnym poziomie umiejętności, by GR Supra GT4 była gotowa do rywalizacji w różnych warunkach.

GR Supra GT4 przygotowana przez TMG ma być przyjazna dla zawodników na wszystkich poziomach. Samochód wykorzystuje wyjątkowe oprogramowanie Intelligent GT4 Racing System, które przy pomocy dozwolonych regulaminowo pomocy elektronicznych pozwala kierowcy skupić się tylko na ściganiu.

Zobacz także:

Toyota GR Supra GT4 – silnik i konstrukcja

Toyota GR Supra GT4 to samochód wyścigowy, pod maską którego pracuje trzylitrowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik z pojedynczą turbiną typu Twin-Scroll. Wyjściowa moc sięga 430 KM i jest przekazywana na koła tylnej osi przez siedmiobiegową, sportową automatyczną skrzynię biegów z łopatkami do zmiany przełożeń, a także mechanizm różnicowy osi tylnej o ograniczonym poślizgu.

REKLAMA

Toyota GR Supra GT4 Materiały prasowe
Toyota GR Supra GT4

Samochód wyposażony jest również w wydech firmy Akrapovic, a oleje i smary zapewnia Ravenol. Przedni spojler oraz tylne skrzydło samochodu są wykonane z kompozytów włókien naturalnych, dzięki czemu auto ma masę 1350 kg.

Tak jak w drogowej wersji GR Supry, przednie zawieszenie to kolumny MacPhersona, z tyłu zastosowano zawieszenie wielowahaczowe, a na obu osiach montowane są sprężyny KW. Układ hamulcowy został wzmocniony poprzez zastosowanie wyścigowych zacisków, z sześcioma tłoczkami z przodu oraz czterema z tyłu. Auto będzie wyposażone w opony Pirelli.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Toyota GR Supra GT4 - kto będzie się ścigał?

Po uzyskaniu homologacji rozpocznie się proces dostaw GR Supry GT4 do pierwszych klientów. Jeszcze w marcu auta trafią do zespołów obsługujących europejskich zawodników, którzy będą ścigać się w różnych cyklach wyścigowych.

Zespół Ring Racing, który siedzibę ma nieopodal legendarnego toru Nürburgring, kupił dwie GT Supry GT4. Jedno auto będzie ścigać się w niemieckiej serii ADAC GT4 Germany, której kalendarz składa się z sześciu imprez. Drugi samochód weźmie udział w Nürburgring Langstrecken Serie, czyli dawnym VLN. Ring Racing jedno ze swoich aut wystawi też w wyścigu Nürburgring 24 Hours w imieniu zespołu Novel Racing.

Dwie GR Supry GT4 trafią do francuskiego zespołu CMR. Jedno auto pojedzie w najbardziej prestiżowej serii dla aut GT4, czyli European GT4 Series, a drugi samochód będzie rywalizował we French GT4 Series.

Toyota GR Supra GT4 będzie startować także w Wielkiej Brytanii. Zespół Speedworks Motorsport, który wystawia Toyotę Corollę w British Touring Car Championship, przygotuje GR Suprę GT4 na serię British GT, w której mierzą się auta z kategorii GT3 i GT4.

GR Supra GT4 cieszy się dużym zainteresowaniem. Pierwsza partia aut została już wyprzedana. TMG rozpoczęła produkcję kolejnych egzemplarzy, które trafią do klientów na początku lata.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA