REKLAMA

Toyota GR Yaris. Hot hatch inspirowany WRC

Toyota GR Yaris to sportowa odmiana nowej generacji Yarisa. Auto zadebiutuje 10 stycznia w Tokio. Co o nim wiemy już teraz?

Toyota GR Yaris Materiały prasowe
Toyota GR Yaris
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota GR Yaris ma być w pewnym sensie nowym wcieleniem znanego u nas modelu w limitowanej wersji GRMN. Przypomnijmy, że Yaris GRMN wykorzystuje do napędu 1,8-litrowy, doładowany kompresorem silnik benzynowy o mocy 212 KM i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 250 Nm przy 5000 obr./min.

Przy masie własnej obniżonej do zaledwie 1135 kg, Toyota Yaris GRMN legitymuje się najwyższym wskaźnikiem mocy do masy w swojej klasie, osiągając wartość 5,35 kg na 1 KM. Napęd jest przekazywany na przednie koła za pośrednictwem 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów, z wykorzystaniem mechanizmu różnicowego opartego na systemie Torsen.

Dynamiczna jednostka napędowa zapewnia Yarisowi GRMN przyspieszenie od zera do 100 km/h w 6,3 sekundy. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 230 km/h.

Zobacz także: Volvo V60 T8 Twin Engine - rodzinny nie znaczy nudny!

REKLAMA

REKLAMA

Toyota GR Yaris Materiały prasowe
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris – napęd na cztery koła

Po tym wstępie pora przejść do nowego modelu, który oficjalnie zobaczymy dopiero za miesiąc. Wiemy póki co, że inspiracją dla GR Yarisa są rajdowe doświadczenia Toyoty w WRC. Jak informuje producent, do budowy GR Yarisa zastosowano zaawansowane technologie, wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas startów Toyoty w WRC, w których Toyota Gazoo Racing wywalczyła mistrzostwo producentów w 2018 roku i mistrzostwo kierowców w roku 2019.

GR Yaris to drugi czysto sportowy model o globalnym zasięgu, opracowany przez Toyota Gazoo Racing. Pierwszym jest GR Supra, która powróciła na rynek w ubiegłym roku. Toyota zakończyła właśnie ostatni etap rozwoju GR Yarisa, a jego prototyp został poddany wyczerpującym testom, przeprowadzonym przez samego prezydenta Toyoty Akio Toyodę, znanego w świecie motorsportu jako Morizo.

 

Informacji o nowym samochodzie póki co nie mamy zbyt wiele. Możemy za to potwierdzić, że Toyota GR Yaris będzie dysponowała napędem na cztery koła, co już stanowi w pewnym sensie przewagę nad napędem modelu GRMN.

Nie wiemy natomiast co z silnikiem. Czy będzie to rozwinięcie zastosowanej w GRMN jednostki 1,8 litra z kompresorem, czy też – co bardziej prawdopodobne – użyty zostanie motor z turbodoładowaniem, co bardziej pasowałoby do charakteru auta powołującego się na powiązania z WRC.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

Toyota Yaris GRMN - Poznań Motor Show 2018 auto motor i sport
Toyota Yaris GRMN - Poznań Motor Show 2018, fot. Michał Szymaczek

Toyota Gazoo Racing – eksperci w motorsporcie

Zaangażowanie Toyota Gazoo Racing w sporty motorowe pozwala Toyocie wykorzystać sporo nowych technologii i rozwiązań przy opracowywaniu nowych, coraz doskonalszych samochodów.

Zespół Toyota Gazoo Racing startuje w najsłynniejszych, najbardziej prestiżowych seriach rajdów i wyścigów na całym świecie. W 2017 roku marka powróciła do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA z nowym Yarisem WRC. W 2018 roku zespół wygrał pięć rund i tytuł mistrza producentów, a tegoroczny sezon zakończył zwycięstwem w klasyfikacji kierowców.

Sukcesy przyniosły Toyocie również starty w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych FIA (WEC), w których zespół Toyota Gazoo Racing zdobył podwójny tytuł mistrza świata producentów i kierowców w 2014 roku oraz w sezonie 2018/19. W trwającym sezonie 2019/20 Toyota TS050 Hybrid prowadzi w obu klasyfikacjach.

Rok 2019 to także pierwsze, historyczne zwycięstwo Toyoty w słynnym Rajdzie Dakar. Najszybszy w tegorocznej edycji najtrudniejszego rajdu świata okazał się katarski mistrz rajdowy Nasser al-Attiyah, kierujący prototypową Toyotą Hilux.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA