Toyota GRMN Yaris to jeszcze lepszy GR Yaris

Podczas salonu samochodowego w Tokio Toyota pokazała kilka rasowych, sportowych perełek. Wśród nich GRMN Yaris, wyścigowy GR GT3 i elektryczny bZ4X z pazurem.

Toyota GRMN Yaris fot. materiały prasowe
Toyota GRMN Yaris
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Wysyp sportowych nowości Toyoty podczas salonu samochodowego Tokyo Auto Salon, a jedna ciekawsza od drugiej. Weźmy na pierwszy ogień tytułowego GRMN Yarisa. To auto zupełnie inne od oferowanego przed paroma laty Yarisa GRMN, znacznie bliższe znanemu nam dobrze GR Yarisowi. Tyle że od tego drugiego GRMN Yaris jest jeszcze lepszy i bardziej zadziorny.

REKLAMA

Toyota GRMN Yaris

Toyota GRMN Yarisfot. materiały prasowe
Toyota GRMN Yaris

Toyota GRMN Yaris to kolejny samochód sportowy, który powstał dzięki determinacji Akio Toyody, prezydenta Toyoty, znanego w świecie motorsportu jako Morizo. Chce on „dostarczać klientom samochody, które są podatne na modyfikacje i można je było łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb czy do motorsportu”.

Nowy GRMN Yaris został opracowany specjalnie na japoński rynek. Inżynierowie Toyota Gazoo Racing ograniczyli masę GR Yarisa o około 20-30 kg (w zależności od wybranego pakietu – torowego lub rajdowego), m.in. przez wymontowanie tylnej kanapy i pozostawienie dwóch foteli z przodu oraz zastosowanie karbonowej maski. Do tego poszerzyli nadwozie o 10 mm dla poprawy aerodynamiki oraz zmniejszyli wysokość auta o 10 mm, by uzyskać niższy środek ciężkości. Całość jest usztywniona dodatkowymi spawami.

Toyota GRMN Yarisfot. materiały prasowe
Toyota GRMN Yaris

Do napędu służy znany z GR Yarisa silnik 1.6 turbo o mocy 272 KM i momencie obrotowym podniesionym do 390 Nm. Zamiast mechanizmu Torsena, użyto tu mechanicznych dyferencjałów o ograniczonym poślizgu dla przedniej i tylnej osi. Samochód zostanie wyprodukowany w limitowanej serii 500 egzemplarzy, które będą dostępne tylko w loterii rezerwacyjnej dla klientów w Japonii.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota GR GT3 Concept

Toyota GR GT3fot. materiały prasowe
Toyota GR GT3

Toyota Gazoo Racing (TGR) opracowała model GR GT3 Concept z myślą o kierowcach startujących w wyścigach w kategorii GT3, na najwyższym poziomie rywalizacji dla zespołów prywatnych. Debiutujący na salonie samochodowym w Tokio samochód skoncentrowany jest na kierowcy, jego komforcie i radości z jazdy. A wygląda zjawiskowo, z mocno wydłużoną maską i klasyczną linią auta sportowego.

Podobnie jak w przypadku GR Yarisa, GR GT3 Concept powstał na drodze komercjalizacji technologii z samochodów wyczynowych, a nie przez adaptację pojazdów produkcyjnych do użytku w sportach motorowych. Toyota Gazoo Racing koncentruje się na tym, by wykorzystywać doświadczenie i technologie wypracowane podczas rywalizacji w najbardziej prestiżowych rajdach i wyścigach, do rozwijania zarówno samochodów klasy GT3, jak i aut produkowanych seryjnie. Doświadczenie w motorsporcie stanowi fundament, na którym Toyota opiera proces projektowania nowych samochodów, aby stawały się coraz lepsze.

Toyota bZ4X GR Sport Concept

Toyota bZ4X GR Sport Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ4X GR Sport Concept

Na koniec coś dla fanów elektromobilności. Nowa Toyota bZ4X, czyli bateryjny elektryczny SUV, który trafi do sprzedaży w Europie w tym roku, został w Tokio pokazany w wersji bZ4X GR Sport Concept. Ma ona zapewniać więcej przyjemności z jazdy, przez zastosowanie większych kół, sportowych foteli i matowych czarnych paneli nadwozia.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Zobacz także:
REKLAMA