Toyota Land Cruiser - mocno odświeżona

Podczas trwających targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Toyota pokazała nową odsłonę terenowego modelu Land Cruiser.

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

Wygląd nowej Toyoty Land Cruiser przeszedł kurację odświeżającą. Jest teraz bardziej nowoczesny, przy zachowaniu jego masywnej stylistyki. Wnętrze jest bardziej dopracowane i komfortowe, a także lepiej wyposażone.

Całkowitą długość nowego Land Cruisera zwiększono o 60 mm do 4840 mm (4565 mm w modelu 3-drzwiowym). Mimo to samochód jest łatwy w manewrowaniu, z minimalnym promieniem skrętu wynoszącym zaledwie 5,8 metra (5,2 metra dla modelu 3-drzwiowego).

REKLAMA

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

Przednia część Land Cruisera odziedziczyła kilka cech konstrukcyjnych charakterystycznych dla swoich słynnych poprzedników – dotyczy to m.in. przeprojektowanej maski silnika, przedniego wlotu powietrza, reflektorów, przedniego zderzaka i błotników.

Maska silnika została tak ukształtowana, by uzyskać jak najlepszą widoczność obszaru przed samochodem. Dla lepszej ochrony przedziału silnika jest on po bokach osłonięty powierzchniami zderzaka. Światła przeciwmgielne zintegrowano z dolnymi częściami zderzaka, którego naroża unoszą się ku górze, a jego sekcja środkowa została uformowana jak płyta ślizgowa, by poprawić manewrowość w terenie. Podniesiono też boczne krawędzie błotników, by ułatwić kierowcy wyczucie gabarytów samochodu.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

To co najważniejsze w tym modelu, zostało zachowane. Kluczem do legendarnych możliwości terenowych Land Cruisera jest bardzo trwała, odporna na odkształcenia i unikalna w tym segmencie pojazdów konstrukcja nadwozia mocowanego na ramie.

Łatwa w konserwacji i naprawie, dająca połączenie wysokiej wytrzymałości i sprawdzonej trwałości, zapewnia wysoki poziom ochrony przed uszkodzeniami, ale też zwiększa sztywność podwozia, zapewniając dobrą precyzję kierowania i kontrolę nad pojazdem.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser Materiały prasowe
Toyota Land Cruiser

Minimalny prześwit podwozia wynoszący 215 mm (205 mm w modelach 3-drzwiowych), kąt natarcia 31 stopni, kąt zejścia 25 stopni i kąt rampowy wynoszący 22 stopnie gwarantują, że samochód będzie się swobodnie poruszał w trudnym terenie.

Nowy Land Cruiser ma bardziej ergonomiczne i funkcjonalnie pogrupowane elementy sterowania, przeprojektowaną deskę rozdzielczą, w której znalazł się duży, 8-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego Toyota Touch 2 with Go, zestaw elektronicznych wskaźników Optitron oraz obsługiwany z kierownicy 4,2-calowy wyświetlacz wielofunkcyjny.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser Materiały prasowe
Toyota Land Cruiser

Komfort podróżowania zwiększa wprowadzenie wentylacji przednich siedzeń, ogrzewania tylnych siedzeń oraz zastosowanie elektrycznie podgrzewanej szyby przedniej i podgrzewanych dysz spryskiwaczy, a także automatycznie opuszczane przy cofaniu lusterka zewnętrzne.

Oferowany na rynkach Europy Zachodniej i Centralnej nowy Land Cruiser napędzany jest turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym 2.8 D-4D o mocy 177 KM. Na rynkach Europy Wschodniej dostępne są również modele z silnikami benzynowymi 2.7 VVT-i o mocy 161 KM oraz 4.0 VVT-i o mocy 249 KM.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

Silnik 2.8 D-4D ma pojemność skokową 2755 cm³. Jest to 4-cylindrowa, 16-zaworowa jednostka napędowa DOHC, dysponująca maksymalną mocą 177 KM przy 3400 obr./min. Silnik ten połączono z 6-biegową przekładnią automatyczną, zdolną do przenoszenia momentu obrotowego wynoszącego 370 Nm przy zaledwie 1200 obr./min. i maksymalnego momentu obrotowego 450 Nm rozwijanego od 1600 do 2400 obr./min. Pozwala to na uzyskiwanie czasu przyspieszania 0–100 km/h wynoszącego 12,7 sekundy i prędkości maksymalnej 175 km/h. Średnie zużycie paliwa osiąga 7,4 l/100 km.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

Wyższe wersje wyposażenia Land Cruisera z przekładnią automatyczną otrzymują w standardzie zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, przeznaczonych do zapobiegania kolizjom lub łagodzenia ich skutków w wielu różnych krytycznych sytuacjach na drodze. 

REKLAMA