REKLAMA

Toyota Land Cruiser w wersji... elektrycznej

Toyota działa prężnie w temacie napędów hybrydowych, a w kwestii pojazdów elektrycznych stawia na ogniwa wodorowe. Tymczasem w Australii pojawiła się w pełni elektryczna Toyota Land Cruiser. Jak to możliwe?

Toyota Land Cruiser w wersji elektrycznej fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser w wersji elektrycznej

Elektryczna Toyota Land Cruiser to nie lada ciekawostka, zwłaszcza w kontekście powyższego zdania. Przecież japoński producent nie wspominał o planach elektryfikacji napędu swojej flagowej terenówki, nie mówiąc już o wprowadzeniu choćby elektrycznych aut miejskich. Wyjątkiem jest limuzyna Toyota Mirai, która korzysta z napędu wodorowego. Ale oto jest, elektryczna terenówka, która powstała jako prototyp na potrzeby prac w kopalni, gdzie bezemisyjna jazda jest kluczowa.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Elektryczna Toyota Land Cruiser

Toyota we współpracy z australijską firmą BHP rozpoczęła testy operacyjne modelu opartego na modelu Land Cruiser 70, w którym wysokoprężny silnik V8 został zastąpiony motorem elektrycznym. Auto opracował Dział Planowania i Rozwoju Produktu australijskiej Toyoty na potrzeby branży wydobywczej. Projekt przyczyni się do polepszenia warunków pracy górników – brak spalin w chodnikach i korytarzach kopalni poprawi komfort i bezpieczeństwo pracy.

Elektryczna Toyota wygląda jak standardowy Land Cruiser 70, dostępny w każdym salonie Toyoty w Australii. W przeciwieństwie do Land Cruisera 150 sprzedawanego m.in. w Europie, który jest luksusową terenówką do rekreacji, model 70 to surowo wyposażony samochód do ciężkiej pracy, o prostej, lecz niezwykle odpornej i trwałej konstrukcji, opracowanej jeszcze w latach 80.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Z przodu ma zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych, a z tyłu resory piórowe. W australijskiej ofercie model jest dostępny jako kombi i pick-up, przy czym do modyfikacji zostało wybrane to drugie, bardziej przydatne w ciężkiej pracy nadwozie. Elektryczny silnik trafił pod maskę auta na miejsce 4,5-litrowego turbodiesla V8 o mocy 205 KM.

Toyota Land Cruiser w wersji elektrycznejfot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser w wersji elektrycznej

Testy elektrycznego Land Cruisera są prowadzone w kopalni BHP Nickel West w Australii Zachodniej. Toyota nie podała do wiadomości specyfikacji auta ani szczegółów dotyczących konwersji, ze względu na to, że testy dopiero się rozpoczęły i mogą zaowocować dalszymi modyfikacjami. Nie wiadomo także, czy "siedemdziesiątka" z elektrycznym silnikiem trafi do publicznej sprzedaży.

Nie jest to również pierwsza elektryczna Toyota we flocie koncernu BHP. W 2018 roku w kopalni miedzi BHP Olympic Dam w Południowej Australii rozpoczął pracę prototyp Voltra eCruiser, czyli Land Cruiser 70, do którego napęd elektryczny opracowała firma Autoline.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA