Toyota Land Speed Cruiser - najszybszy SUV na świecie

Emerytowany kierowca Nascar wsiadł za kółko mocno przerobionej Toyoty Land Cruiser i pobił rekord prędkości.

Toyota Land Speed Cruiser
Toyota Land Speed Cruiser
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 239 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Carl Edwards to doświadczony kierowca Nascar startujący w barwach Toyoty. Kilka dni temu ustanowił rekord prędkości prowadząc tuningowaną Toyotę Land Speed Cruiser. Samochód jest wyposażony w silnik V8 o pojemności 5,7 litra z dwiema turbosprężarkami Garetta o wielkości piłki do siatkówki. Przy okazji wzmocniono tłoki i korbowody, a także zainstalowano zupełnie nowy kolektor dolotowy. Efekty tych przeróbek robią wrażenie nie tylko na papierze - japoński SUV dysponuje mocą 2000 KM.

REKLAMA

Zamiast seryjnej skrzyni biegów zainstalowano wyczynową, ponieważ standardowa konstrukcja nie byłaby w stanie przenieść takich wartości. Zawieszenie obniżono, a ramę zwężono o 3 cale. Nad projektem ekstremalnego Land Speed Cruisera czuwał kierowca testowy i wyścigowy - Craig Stanton.

Próba bicia rekordu odbyła specjalnym pasie startowym Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Jest to jedno z niewielu miejsc w USA, gdzie dozwolona jest jazda z prędkością przekraczającą barierę dźwięku. Co ciekawe, prędkość 370 km/h udało się osiągnął w modelu, którego właściwości aerodynamiczne nie należą do najlepszych w klasie.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz także:
REKLAMA