REKLAMA

Toyota Mirai i wodorowy jacht

Toyota Motor Europe zaangażowała się w projekt Energy Observer, którego jacht jest pierwszą na świecie jednostką zasilaną wodorem, która wypłynęła w rejs dookoła świata. Wyprawa w ciągu 6 lat zatrzyma się w 101 portach w 50 krajach.

Toyota i wodorowy jacht Energy Observer
Toyota i wodorowy jacht Energy Observer
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Samowystarczalny jacht

Energy Observer to pierwszy samowystarczalny energetycznie statek na wodór. Jest napędzany silnikiem elektrycznym, zasilanym energią produkowaną w ogniwach paliwowych w reakcji wodoru i tlenu.

Wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej zarówno podczas postojów, jak i w drodze. Inteligentna sieć elektryczna wykorzystuje do jego produkcji energię odnawialną. Instalacja ta ma mniejszą masę niż miałaby alternatywa w postaci baterii.

Wodór służy jako wygodny sposób magazynowania energii odnawialnej ze słońca, wiatru i ruchu fal, generowanej na pokładzie jachtu. Jacht nie korzysta z zewnętrznego zasilania czy paliw kopalnych, nie emituje przy tym gazów cieplarnianych, tlenków azotu, cząstek stałych ani żadnych innych szkodliwych substancji, a jedynie wodę.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota i wodorowy jacht Energy Observer
Toyota i wodorowy jacht Energy Observer

Współpraca Toyoty z Energy Observerem

Program rozpoczął się w lipcu 2017 roku w mieście Saint-Malo na francuskim wybrzeżu Atlantyku. W pierwszym etapie Energy Observer poruszał się wzdłuż wybrzeży Francji. Toyota France dostarczyła wówczas załodze osiem samochodów, które służyły załodze w portach. Na tę flotę składało się sześć aut hybrydowych oraz dwie Toyoty Mirai z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe.

Obecnie Energy Observer opływa Morze Śródziemne, a w 2019 roku popłynie na północ Europy. Rok później, podczas Igrzysk Olimpijskich 2020 dobije do portu w Tokio. Eksperymentalna wyprawa naukowa w ciągu 6 lat odwiedzi 101 portów w 50 krajach.

REKLAMA

Toyota i wodorowy jacht Energy Observer
Toyota i wodorowy jacht Energy Observer

Wodorowa przyszłość

Technologia wodorowa to najważniejszy element projektu Energy Observer i główny powód zaangażowania Toyota Motor Europe. Wodór wykorzystany jako magazyn energii jest kluczem do rozwiązania problemu braku ciągłości w dostawach prądu zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Toyota zajmuje się rozwojem technologii wodorowych od 20 lat. Dzięki testom w ekstremalnych warunkach Toyota opracowała pojazdy, które zapewniają pełną funkcjonalność i niezawodność i stanowią praktyczną alternatywę dla paliw kopalnych i konwencjonalnych pojazdów.

Technologia wodorowa pozwala tworzyć pojazdy takie jak samochody osobowe, ciężarówki, autobusy, a nawet wózki widłowe, które wyróżniają się krótkim czasem tankowania i dużym zasięgiem, a jednocześnie nie emitują żadnych spalin ani szkodliwych substancji czy gazów cieplarnianych. Flagowym modelem marki jest Toyota Mirai - sedan o mocy 154 KM i zasięgu od 550 do 700 km.

Zobacz także:

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA