Toyota Mirai już w Europie

Pierwszy seryjnie produkowany samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi dotarł do Europy. Niebawem Toyota Mirai trafi do małoseryjnej sprzedaży, ale popyt na to auto przyszłości będzie zapewne znaczny.

mirai toyota
mirai
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Moc produkowana z niemal nieograniczonego surowca i zerowa emisja toksycznych spalin - taka idea przyświecała konstruktorom Toyoty Mirai i przez wielu specjalistów uważana jest za przyszłość motoryzacji. Japoński pojazd zrobił już wielką karierę na rodzimym rynku, a niedawno rozkochał w sobie także Amerykanów. Do Europy trafiły na razie tylko dwa egzemplarze - jeden do Wielkiej Brytanii (Bristol) i jeden do Belgii (Zeebrugge). Toyota planuje w tym roku sprzedać na Starym Kontynencie (na razie w Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech) 50 sztuk auta, a na przyszły przygotowała  100 egzemplarzy. Cena jest niemała - 66 000 euro plus VAT, ale zapewne klientów znajdzie się znacznie więcej niż dostępnych aut.

„Jest to punkt przełomowy, rozpoczynający nową erę czystej motoryzacji. Wraz z rynkowym debiutem Mirai i jej systemu ogniw paliwowych, Toyota wprowadza czystą, bezpieczną i emocjonującą technologię, która zmieni oblicze napędów w motoryzacji na kolejne 100 lat. Pierwsze egzemplarze Mirai dostarczymy klientom w Europie już we wrześniu. Podobnie jak 15 lat temu, kiedy wprowadzaliśmy Priusa, dziś czujemy się dumni i podekscytowani, udostępniając w Europie kolejny wielki przełom technologiczny” – podsumował Karl Schlicht, z Toyota Motor Europe.

15 lat po premierze hybrydowego Priusa, który dziś jest już popularnym autem do codziennej jazdy, Toyota wprowadza pojazd będący kolejnym krokiem w przyszłość. Czy tego typu samochody przyjmą się na rynku europejskim? Wodorowy napęd Toyoty Mirai jest już mocno dopracowany - zasięg na jednym tankowaniu przekracza 500km, a moc ponad 150KM zapewnia spokój w większości wyzwań drogowych. Problemem nadal pozostaje bardzo wysoka cena oraz słaba sieć stacji tankowania wodoru.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA