REKLAMA

Toyota Prius z napędem na cztery koła

Na salonie samochodowym w Los Angeles debiutuje odświeżona Toyota Prius. Auto dostanie niebawem napęd AWD-i.

Toyota Prius 2018 Materiały prasowe
Toyota Prius 2018
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 120 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota Prius, pierwszy seryjnie produkowany samochód hybrydowy na świecie, od swojego debiutu w 1997 roku jest synonimem napędu hybrydowego, a producent traktuje ten model jako ambasadora najnowszych technologii Toyoty. Każda z czterech generacji przynosiła znaczący postęp pod względem wydajności, zaawansowania technicznego oraz własności jezdnych.

W 2019 roku zadebiutuje Prius wyposażony w przełomowy w segmencie osobowych hybryd napęd AWD-i. Nowy inteligentny napęd 4x4 z silnikiem elektrycznym przy tylnej osi zwiększa pewność prowadzenia w trudnych warunkach drogowych.

AWD-i korzysta z dodatkowego silnika elektrycznego o dużym momencie obrotowym, który współpracuje z pełnym układem hybrydowym napędzającym przednią oś. AWD-i włącza się automatycznie, gdy wymagają tego warunki na drodze. Napęd 4x4 jest dołączany podczas ruszania, przy prędkości do 10 km/h oraz przy wyższych prędkościach, gdy czujniki wykryją śliską nawierzchnię.

Zobacz także: premiera Toyoty Corolli Sedan w wersji Hybrid

Cały układ AWD-i jest kompaktowy i lekki, nie wymaga przy tym zastosowania wału napędowego ani centralnego mechanizmu różnicowego. Dzięki temu Prius z napędem 4x4 ma praktycznie tak samo przestronną kabinę pasażerską co wersja 4x2 i porównywalne zużycie paliwa.

Prius Hybrid AWD-i jest wyposażony w nową kompaktową baterię niklowo-wodorkową, dostosowaną do pracy w niskich temperaturach. Prius 2019 z przednim napędem otrzymuje natomiast nową baterię litowo-jonową.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Prius 2018 Materiały prasowe
Toyota Prius 2018

Prius AWD-i w polskich salonach

Co istotne, Toyota Prius AWD-i będzie dostępna w polskich salonach, ale jeszcze nie teraz. Jak mówi Robert Mularczyk z Toyota Motor Poland: „u nas na Priusa AWD-i Hybrid będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie trwa okres promocji modeli z rocznika 2018, a od lutego przyszłego roku czeka nas kilka intensywnych miesięcy wprowadzania do oferty zupełnie nowych generacji Corolli oraz RAV4. Po nich nastąpi długo wyczekiwany polski come back naszej światowej ikony wśród sedanów – Toyoty Camry. Ale z pewnością Prius z napędem AWD-i zasługuje na miejsce w polskiej ofercie Toyoty.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Przypomnijmy, że Prius 4. generacji, który zadebiutował w 2016 roku, to pierwszy model zaprojektowany na platformie Toyota New Global Architecture (TNGA). Nowa konstrukcja jest o 60 proc. sztywniejsza od poprzedniego modelu, a niżej położony środek ciężkości poprawia stabilność jazdy i pewność prowadzenia w zakrętach.

Los Angeles Auto Show potrwa od 28 listopada do 9 grudnia 2018 roku. Europejski debiut Priusa AWD-i będzie miał miejsce podczas Brussels Motor Show 18 stycznia 2019 roku.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA