Toyota Supra z 1994 r. sprzedana za 550 tys. dolarów

Każdy fan szybkich samochodów kojarzy film „Szybcy i wściekli” i pomarańczową Toyotę Suprę, którą jeździł nieodżałowany Paul Walker. Teraz kultowe auto znalazło nowego właściciela.

Toyota Supra A80 z filmu fot. materiały prasowe
Toyota Supra A80 z filmu "Szybcy i wściekli"
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 900 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Słynna Toyota Supra A80 z 1994 roku, ta sama, którą Paul Walker kręcił sceny na planie filmu Szybcy i wściekli, ma nowego właściciela. Zapłacił on za nią krocie, bo aż 550 tys. dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord. Działo się to kilka dni temu, podczas aukcji firmy Barrett-Jackson w Las Vegas. Auto samo w sobie nie byłoby oczywiście tyle warte, ale tutaj mówimy nie tylko o jednym z najbardziej znanych filmów o szybkich samochodach, ale i samym Paulu Walkerze, wcielającym się w postać Briana O’Connera.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jaskrawo pomarańczowy lakier Candy Orange pochodzi z Lamborghini Diablo, a okleina Nuclear Gladiator stworzona została przez Troya Lee. Dzięki temu trudno jest pomylić ten samochód z jakimkolwiek innym. Z drugiej strony, gdyby owa Supra stanęła po prostu gdzieś w niewielkiej polskiej miejscowości i nie miała za sobą filmowej przeszłości, możliwe że zostałaby nazwana przykładem „wiejskiego tuningu”. Tutaj granica między kiczem a efektem „wow” jest tak cienka, jak uszczelka pod głowicą 6-cylindrowego silnika 2JZ-GTE o pojemności 3 litrów, który pracuje w Suprze A80.

Toyota Supra A80 z filmu fot. materiały prasowe
Toyota Supra A80 z filmu "Szybcy i wściekli"

Ale tak na serio mówiąc, to silnik 2JZ-GTE jest bodaj ulubioną jednostką tunerów, ze względu na wytrzymałość i łatwość w modyfikowaniu. To, że samochód Briana O'Connera, głównego bohatera filmu, nie jest seryjną Suprą, możemy poznać po nakładkach na progi, przednim spojlerze Bomex, potężnym tylnym skrzydle APR z aluminium i 19-calowych kołach Racing Hart M5 Tuner marki Dazz Motorsport.

Ta konkretna sportowa Toyota, wyprodukowana w 1994 roku, była najdroższym egzemplarzem Supry spośród ośmiu, które kupiono na potrzeby pierwszej części „Szybkich i wściekłych”. W tym samochodzie wcielający się w Briana O'Connera Paul Walker faktycznie nagrywał niektóre sceny. To prawdziwa sensacja na rynku kolekcjonerskich samochodów – w 2015 roku inna Supra z planu „Szybkich i wściekłych” została zlicytowana za 185 tysięcy dolarów, jednak w tamtym samochodzie Paul Walker nie siedział ani razu. Filmowa kariera samochodu nie skończyła się na tym jednym filmie. W 2003 roku, czyli dwa lata później, auto zagrało w drugiej części serii – „Za szybcy, za wściekli” jako złota Slap Jack's Supra. Później przywrócono jej znany z pierwszej części wygląd.

Toyota Supra A80 z filmu fot. materiały prasowe
Toyota Supra A80 z filmu "Szybcy i wściekli"

Produkowana seryjnie od maja 1993 roku do sierpnia 2002 roku Supra czwartej generacji, czyli model A80, była ostatnią generacją Supry, aż do pojawienia się GR Supry (A90) w 2019 roku. Była to bardzo mocna i najbardziej agresywna generacja w dotychczasowej historii tego modelu. Samochód można łatwo rozpoznać po ponadczasowej sportowej stylistyce i seryjnym dużym tylnym skrzydle. Ogromnym atutem tego auta była wysoka jakość wykonania i odporność na ekstremalną eksploatację oraz jego gama silnikowa. Należały do niej 3,0-litrowy, rzędowy silnik o 6 cylindrach w wersji wolnossącej 2JZ-GE i twin-turbo 2JZ-GTE, który w najmocniejszej wersji rozwijał 324 KM mocy przy 5600 obr./min i moment obrotowy 427 Nm przy 4000 obr./min. Silniki 2JZ Toyoty są bardzo cenione przez tunerów – w samochodach driftingowych wyciska się z nich nawet 1000 KM.

 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA