REKLAMA

Toyota Supra z 1994 roku za 173 tys. dolarów

W styczniu, tuż przed premierą nowej Toyoty Supry, padł rekord ceny za kultową generację Mk4. Teraz kwotę ponownie przebito.

Toyota Supra Mk4 (1994) Materiały prasowe
Toyota Supra Mk4 (1994), fot. RM Sotheby's
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 209 900 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota Supra czwartej generacji jest w opinii fanów motoryzacji, zwłaszcza tej z Kraju Kwitnącej Wiśni, samochodem kultowym i największym osiągnięciem Toyoty w dziedzinie seryjnych samochodów sportowych.

REKLAMA

Podobnego zdania musiał być nabywca czarnej Toyoty Supry z 1994 roku, który kupił ją na aukcji za zawrotną sumę 173 600 dolarów. W ten sposób poprzedni rekord najwyższej kwoty wylicytowanej za Toyotę Suprę – 121 000 dolarów – został pobity zaledwie w dwa miesiące. Aukcję przeprowadziła firma RM Sotheby's.

Nawet organizatorzy licytacji nie spodziewali się takiego wyniku. Firma RM Sotheby's przewidywała, że samochód o przebiegu 11 200 mil zostanie kupiony za kwotę 100-120 tys. dolarów. Jak widać eksperci pomylili się, i to o około 45 proc. – wygląda na to, że sentyment kolekcjonerów do legendarnego coupe Toyoty z biegiem lat tylko rośnie.

Zobacz także: kary za cofanie liczników jeszcze w 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Supra Mk4 (1994) Materiały prasowe
Toyota Supra Mk4 (1994), fot. RM Sotheby's

Zachowana w doskonałym stanie czarna Supra z beżowymi, skórzanymi fotelami kryje pod maską słynny silnik 2JZ-GTE twin-turbo o pojemności trzech litrów i sześciu cylindrach w układzie rzędowym.

Ten trwały, niemal niezniszczalny, świetny do tuningu motor w fabrycznej wersji generuje 320 KM przy 5600 obr./min., ale sprawni mechanicy potrafią wycisnąć z niego nawet, bagatela, 1000 KM. Co więcej, w sprzedanej właśnie Suprze silnik 2JZ jest sparowany z cenioną 6-stopniową manualną skrzynią biegów. O wyjątkowości tego egzemplarza przesądza opcjonalny, fabryczny dach typu Targa.

Czarna Supra wyjechała z salonu Toyoty w Illinois w 1994 roku i kosztowała 42 800 dolarów. W swojej historii była wielokrotnie odsprzedawana. Samochód trafił nawet do Szwajcarii, po czym powrócił do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także: koniec obowiązku wożenia prawa jazdy

REKLAMA

Toyota Supra Mk4 (1994) Materiały prasowe
Toyota Supra Mk4 (1994), fot. RM Sotheby's

W 2015 roku został wystawiony na sprzedaż przez St. Louis Car Museum And Sales – miał wtedy 10 553 mil przebiegu, a jego cena wynosiła 99 900 dolarów. Od tamtej pory auto zostało sprzedane jeszcze dwa razy przez dealerów z Nowego Jorku, zaś ostatnia aukcja firmy RM Sotheby's miała miejsce na Amelia Island na Florydzie.

Rosnące w ostatnich miesiącach zainteresowanie Suprą na rynku aut zabytkowych to nie przypadek. Premiera nowej Toyoty GR Supry piątej generacji przyciągnęła uwagę kolekcjonerów w stronę klasycznych wcieleń japońskiego coupe, w szczególności znanego z filmu „Szybcy i wściekli” modelu MK4.

Wygląda na to, że dla wszystkich posiadaczy dobrze zachowanych egzemplarzy Supry pierwszych czterech generacji jest to świetny moment na sprzedaż swojego youngtimera.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA