Toyota T-HR3 - humanoidalny robot trzeciej generacji

Trzecia generacja robota T-HR3 Toyoty potrafi naśladować ruchy człowieka tak dobrze, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Robot Toyota T-HR3
Robot Toyota T-HR3

Robot wykorzystuje system zdalnego manewrowania, za pośrednictwem którego odtwarza on ruchy człowieka. Zaawansowane moduły siłowników i system czujników umożliwiają intuicyjne i bezpieczne zdalne sterowanie robotem.

REKLAMA

Najnowszy robot T-HR3, zaprojektowany i zbudowany przez dział Partner Robot Division Toyoty, posłuży do badania nowych technologii, zarządzających fizycznymi interakcjami między robotami a ich otoczeniem. T-HR3 potrafi wspierać ludzi w różnych środowiskach, takich jak domy, zakłady lecznicze, place budowy, miejsca katastrof naturalnych, a nawet kosmos.

T-HR3 jest udoskonaloną, nowocześniejszą wersją znanych na całym świecie robotów Toyoty grających na instrumentach muzycznych, które służyły do testowania precyzji przegubów i wcześniej zaprogramowanych ruchów.

REKLAMA

REKLAMA

Robot Toyota T-HR3
Robot Toyota T-HR3

Nowy robot jest sterowany w czasie rzeczywistym za pomocą Master Maneuvering System – układu czujników określających położenie dłoni, ramion i stóp operatora i umożliwiających odwzorowanie ich ruchów w czasie rzeczywistym przez kończyny robota. Obraz z kamer na głowie robota wyświetlany jest przed oczami operatora.

Ruchy stóp użytkownika siedzącego w specjalnym interaktywnym fotelu sterują przemieszczaniem się robota. T-HR3 został wyposażony także w rozwiązanie przeciwdziałające wzajemnemu zakłócaniu się ruchów robota i człowieka.

W stawach kończyn T-HR3 umieszczono elektryczne siłowniki i czujniki, poruszające 29 częściami ciała robota zgodnie z ruchami operatora za pośrednictwem 16 systemów sterujących. Zapewnia to płynność i precyzję ruchów oraz wygodny, intuicyjny sposób sterowania robotem.

REKLAMA

Robot Toyota T-HR3
Robot Toyota T-HR3

Moduły siłowników sprzężonych z czujnikami zostały opracowane we współpracy z firmami Tamagawa Seiki Co., Ltd. oraz Nidec Copal Electronics Corp. Umożliwiają one pomiar siły wywieranej przez robota na przedmioty i przekazywanie jej w odczuwalny sposób operatorowi, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania T-HR3.

Moduły siłowników i sposób sterowania nimi umożliwiają T-HR3 precyzyjne poruszanie kończynami i kontrolowanie siły oddziaływania na przedmioty lub osoby, koordynację ruchów całego „ciała” i utrzymanie równowagi oraz zdalne sterowanie w sposób najbardziej naturalny dla operatora. Funkcje te mają duże znaczenie dla dalszego rozwoju robotyki, szczególnie w przypadku robotów mających działać w środowiskach wymagających bezpieczeństwa interakcji z otoczeniem.

Toyota rozwija roboty przemysłowe, usprawniające procesy produkcyjne, od lat 80. ubiegłego wieku. Partner Robot wykorzystuje zgromadzone przy tym doświadczenia oraz wiedzę Toyoty w zakresie technologii motoryzacyjnych, aby rozwijać nowe rozwiązania pomagające lekarzom, opiekunom i pacjentom, osobom starszym i niepełnosprawnym.

REKLAMA

REKLAMA