Toyota Yaris GRMN - mała mistrzyni Nurburgringu

Toyota Yaris GRMN to pełnokrwisty hot-hatch segmentu B, którego geny sięgają mistrzostw WRC. Powstanie zaledwie 400 egzemplarzy.

Toyota Yaris GRMN
Toyota Yaris GRMN
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota Yaris w wersji GRMN to prawdziwy pogromca Nurburgringu. Stąd też jego nazwa. Akronim GRMN pochodzi od słów Gazoo Racing Masters of Nurburgring.

REKLAMA

Gorąca Toyota Yaris GRMN to auto z genami rajdowej Toyoty Yaris WRC. Pokazany na salonie samochodowym w Genewie i testowany na Północnej Pętli toru Nurburgring samochód przeznaczony będzie dla nielicznych. Dokładnie dla 400 osób w Europie.

Do napędu Toyoty Yaris GRMN służy 1,8-litrowy doładowany kompresorem silnik benzynowy o mocy 205 KM, oferujący - zdaniem producenta - najlepszy w segmencie wynik przyspieszenia od 0 do 100 km/h. Choć dokładne liczby nie są jeszcze znane.

Co ciekawe, na przedniej osi zamontowano mechanizm różnicowy oparty na systemie Torsen, co ma zapewnić optymalną przyczepność w każdych warunkach, a szczególnie na torze.

Naturalnymi rywalami Toyoty Yaris GRMN są oczywiście Ford Fiesta ST oraz Volkswagen Polo GTI, jednak oba te modele nie będą nigdy tak ekskluzywne, jak ograniczona do 400 egzemplarzy "Yariska".

Produkcja japońskiego "pocisku" ruszy w okolicach sierpnia tego roku, a cena ma być na niektórych rynkach na poziomie modelu GT86. W Wielkiej Brytanii na przykład będzie to 26 300 funtów, czyli 125 tys. złotych. To naprawdę sporo, choć klientów nie braknie.

Z zewnątrz Toyota Yaris GRMN wyróżnia się agresywnie stylizowanym nadwoziem z dużym skrzydłem nad tylną szybą oraz 17-calowymi felgami BBS i wydajnymi hamulcami. Opony to wyczynowe Bridgestone Potenza RE050A.

W kabinie natomiast znajdziemy sportowe fotele, kierownicę rodem z Toyoty GT86 z czerwonymi przeszyciami i nakładki na pedały.

Zobacz także:
REKLAMA