Toyota Yaris WRC - oto rajdówka z Japonii

Producent z kraju Kwitnącej Wiśni pokazał światu swoje auto rajdowe, zbudowane na bazie Toyoty Yaris. Japoński producent powraca do WRC po 17 latach.

Toyota Yaris
Toyota Yaris WRC
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 62 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota Gazoo Racing WRC - tak będzie się nazywał fabryczny zespół japońskiego koncernu. „Kiedy w lipcu 2014 roku przyjechałem na Rajd Finlandii w roli widza, wielu fanów pytało mnie, kiedy Toyota powróci do WRC. Byłem zaskoczony i jednocześnie zachwycony, że ludzie wciąż pamiętają osiągnięcia Toyoty w rajdach. Sześć miesięcy później zdecydowaliśmy, że rozpoczynamy przygotowania do wznowienia startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

REKLAMA

Dziś z wielką przyjemnością prezentuję Yarisa WRC, wszystkich członków zespołu oraz partnerów, którzy wspierają nasze wysiłki. Rajdy wymagają radzenia sobie na drogach wszelkiego rodzaju, dlatego są najlepszą okazją do sprawdzenia możliwości ludzi i samochodów. Bardzo się cieszę, że wracamy do WRC” - powiedział Akio Toyoda, prezes Toyota Motor Corporation.

Głównym kierowcą w zespole Toyoty będzie Jari-Matti Latvala wraz z pilotem Mikką Anttilą. Fiński kierowca został wolnym strzelcem po tym, jak jego zespół VW Motorsport nagle ogłosił odejście z WRC. Latvala ma na swoim koniec udział w 169 rajdach i zwycięstwo w 16 z nich. Wraz ze swoim pilotem Fin trzykrotnie stawał na drugim miejscu w klasyfikacji końcowej mistrzostw.

„Swoją rajdową karierę rozpocząłem w 2001 roku jako kierowca Toyoty Corolli GT, a mój pierwszy start samochodem w specyfikacji WRC miał miejsce za kierownicą Corolli WRC w 2003 roku w Estonii. W pewnym sensie czuję się, jakbym wracał do domu!

Bardzo się cieszę z dołączenia do zespołu Toyoty na samym początku ich pierwszego sezonu po przerwie. Mam szczęście, że mogę uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu i wierzę, że czeka nas wiele zwycięstw” – powiedział Jari-Matti Latvala.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris
Toyota Yaris WRC

Drugim kierowcą będzie Juho Hänninen ( na zdjęciu drugi od lewej), któremu w aucie będzie towarzyszył pilot Kaj Lindström. Obaj testowali Yarisa WRC od samego początku. Trzecim kierowcą, rezerwowym  i testowym będzie tegoroczny mistrz świata WRC 2 - Esapekka Lappi. Na zdjęciu stoi obok Tommie'ego Mäkinen, który jest dyrektorem zespołu (pierwszy z prawej). 

REKLAMA

Toyota Yaris
Toyota Yaris WRC

Toyota Yaris WRC zasila jest przez turbodoładowany silnik 1.6, który generuje moc ponad 380 KM. Audo zostało skonstruowane i zaprojektowane przez zespół, w którego skład wszedł: Tom Fowler, Simon Carrier i Mikko Ruoho.

„Yaris WRC jest fantastycznie zaprojektowany i ma ogromny potencjał. Nowe regulacje dały nam więcej swobody w projektowaniu. Nadal go udoskonalamy, ale już teraz możemy stwierdzić, że nasz samochód jest niezawodny i bardzo szybki. Nie mogę się doczekać pierwszych wyników” - skomentował Tommi Mäkinen, szef Toyota Gazoo Racing WRC.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris
Toyota Yaris WRC

Toyota Yaris WRC dane techniczne:

 • silnik - R4, turbo
 • poj. - 1600 cm3
 • moc - ponad 380 KM
 • maks. moment obrotowy - ponad 425 Nm
 • zwężka w układzie dolotowym - 36 mm, zgodnie z reg. FIA
 • skrzynia biegów - 6-biegowa z hydrauliczną zmianą przełożeń.
 • przeniesienie napędu - na 4 koła, 2 mechaniczne mech. różnicowe

REKLAMA

Toyota Yaris
Toyota Yaris WRC

Wymiary auta:

 • długość - 4085 mm (z elementami aerody.)
 • szerokość - 1875 mm
 • wysokość - regulowana
 • rozstaw kół - regulowany
 • rozstaw osi - 2 511 mm
 • masa minimalna - 1190 kg
Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA