Toyota bZ Compact SUV Concept, czyli elektryczny C-HR

Toyota pokazała w Brukseli to, co wcześniej w Los Angeles. Chodzi o elektrycznego kompaktowego SUV-a, który wielkością odpowiada modelowi C-HR. Mamy nowe informacje.

Toyota bZ Compact SUV Concept fot. materiały prasowe
Toyota bZ Compact SUV Concept

Dopiero co pisaliśmy o następcy Toyoty C-HR, który także został pokazany w Brukseli, w postaci wciąż jeszcze prototypowego modelu C-HR Prologue, a już pojawia się kolejny koncepcyjny model, tym razem elektryczny. Jak się w tym wszystkim nie pogubić, szczególnie kiedy stylistyka obu aut, opracowana przez europejskie studio ED2, jest tak podobna. Rzućcie zresztą okiem – poniżej bezpośredni następca modelu C-HR, czyli C-HR Prologue:

Toyota C-HR Prologuefot. materiały prasowe
Toyota C-HR Prologue

A tutaj zapowiedź elektrycznego kompaktowego SUV-a o wielkości zbliżonej do C-HR:

Toyota bZ Compact SUV Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ Compact SUV Concept

 

Toyota bZ Compact SUV Concept – elektryczna przyszłość

Czym jest model bZ Compact SUV Concept? To kolejny, po modelu bZ4X, w pełni elektryczny samochód Toyoty, który zadebiutuje na rynku przed 2026 rokiem, razem zresztą z łącznie sześcioma autami elektrycznej rodziny bZ (beyond Zero). Bardzo podobny do nowego CH-R Prologue model zapowiada, jak mają wyglądać auta z linii bZ i wiele wskazuje na to, że będzie uzupełnieniem dla wspomnianego już nowego C-HR, który pojawi się z napędami hybrydowymi – w tym pełną hybrydą i hybrydą plug-in.

Toyota bZ Compact SUV Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ Compact SUV Concept

Co nieco o koncepcyjnym bZ Compact SUV-ie już pisaliśmy, przy okazji jego niedawnej światowej premiery w Los Angeles, ale tym razem, przy okazji europejskiej prezentacji, producent odsłonił nieco więcej szczegółów. Wiemy na przykład, że auto mierzy 4538 mm długości, zatem jest aż o ok. 20 cm dłuższe niż obecny C-HR. Ponadto ma 1560 mm wysokości i 1888 mm szerokości, a koła mają średnicę 21 cali. Porównując jednak do o rozmiar większego modelu bZ4X, zauważymy że jest od niego o 152 mm krótszy, o 28 mm szerszy i o 90 mm niższy. Porównując natomiast do obecnej spalinowej gamy SUV-ów, elektryczny koncept jest pod względem długości mniej więcej w połowie między nową Corollą Cross a RAV4.

Toyota bZ Compact SUV Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ Compact SUV Concept

Więcej na temat tego elektrycznego auta, które prawdopodobnie przyjmie nazwę bZ3X, dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Przypomnijmy jednocześnie, że Toyota, oprócz rozwijania gamy hybryd, w tym hybryd plug-in (patrz zapowiedź nowego C-HR czy premiera nowego Priusa), mocno inwestuje w napędy elektryczne. W Europie marka planuje wprowadzić sześć modeli z linii bZ (Beyond Zero) do 2026 roku, co jest środkiem do uzyskania celu – globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Toyota bZ Compact SUV Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ Compact SUV Concept

 

REKLAMA