REKLAMA

Toyota bZ4X – zapowiedź elektrycznego SUV-a

Toyota bZ4X to prototypowy model elektrycznego SUV-a, zaprezentowany podczas Shanghai Motor Show. Po elektrycznym SUV-ie przyjdzie kolej na następne modele z napędem akumulatorowym.

Toyota bZ4X Concept fot. materiały prasowe
Toyota bZ4X Concept

Patrząc na stylistykę modelu bZ4X, widzimy futurystycznie wyglądający samochód. Jednocześnie, gdyby Toyota poinformowała, że to wersja produkcyjna, nie zdziwilibyśmy się, bo stylistyka współczesnych modeli producenta daleka jest od konwencjonalnej. Sprzedaż wersji produkcyjnej ma się rozpocząć w połowie 2022 roku. A co o niej wiemy?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Toyota bZ4X Concept to średniej wielkości SUV z napędem na cztery koła. Nazwa „bZ” jest skrótem od beyond Zero. Jak czytamy w komunikacie, jest to koncepcja Toyoty, w myśl której marka angażuje się nie tylko w osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla i neutralności węglowej, ale idzie jeszcze dalej, wprowadzając do swoich aut funkcję oczyszczania powietrza w trakcie jazdy (patrz: wodorowy model Mirai).

Toyota bZ4X Concept została opracowana we współpracy Toyoty z Subaru, gdzie ta druga marka stać ma m.in. za opracowaniem świetnych właściwości terenowych, wynikających z napędu na cztery koła. Sprzedaż wersji produkcyjnej, jak wspomnieliśmy, ma się rozpocząć w połowie 2022 roku.

Toyota bZ4X – co o niej wiemy?

Producent nie informuje o szczegółach dotyczących parametrów napędu. Wiemy natomiast, że Toyota bZ4X Concept została zbudowana na nowej platformie modułowej e-TNGA, przygotowanej specjalnie dla samochodów elektrycznych. Duży rozstaw osi i krótkie zwisy pomogły w stworzeniu obszernej, otwartej kabiny. Przestrzeń na nogi z tyłu jest na poziomie dużych samochodów segmentu D.

Przednia część kabiny została zaprojektowana zgodnie z koncepcją „drive module”, która – jak tłumaczy producent – daje kierowcy poczucie „połączenia z drogą” i dostępu do najważniejszych informacji. Uwagę zwraca kierownica z grubym wieńcem i pękatym wypełnieniem oraz zestaw zegarów umieszczonych wysoko, trochę jak w Peugeotach, i jednocześnie w czymś w rodzaju „wanienki”. Zobaczcie sami.

Odnośnie napędu, Toyota chwali się jedynie 20-letnim doświadczeniem w kwestii elektryfikacji, co ma zaowocować „wiodącą w klasie wydajnością oraz bardzo konkurencyjnym zasięgiem”. Jak konkurencyjnym – oczywiście nie wiadomo. Wśród zapewnień czytamy jednak, że standardem będzie system fotowoltaiczny służący doładowywaniu akumulatora, a także nowa, mocniejsza „bateria”, która ma utrzymywać wysoki zasięg również zimą czy w chłodniejszym klimacie.

Toyota i Subaru – napęd 4x4

System napędu na cztery koła, który składa się z elektrycznych silników zamontowanych na przedniej i tylnej osi, został opracowany razem z Subaru. Korzystając z bogatej historii i doświadczeń obu marek, stworzono napęd na wszystkie koła o dużych możliwościach. System ma zapewnić Toyocie bZ4X realne możliwości jazdy w terenie, a jednocześnie dać większe poczucie bezpieczeństwa i pewność jazdy dla kierowcy w każdych warunkach drogowych.

Toyota bZ – seria kolejnych modeli elektrycznych

Toyota bZ4X Concept jest pierwszym autem, w którym zostanie zastosowana nowa konwencja nazywania modeli z wykorzystaniem akronimu „bZ” – beyond Zero. Do 2025 roku Toyota planuje wprowadzić aż 15 modeli z napędem elektrycznym na „baterie”, w tym siedem aut z linii bZ.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA