Toyota i Lexus w elektrycznej ofensywie. Oto 16 nowych modeli

Toyota przedstawiła dziś szczegóły strategii dotyczącej bateryjnych samochodów elektrycznych (BEV). Pokazano aż 16 prototypów, wśród nich głównie SUV-y i crossovery, ale też auta sportowe.

Elektryczna rodzina modeli Toyoty i Lexusa fot. materiały prasowe
Elektryczna rodzina modeli Toyoty i Lexusa

Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation, zapowiedział, że do 2030 roku gama pojazdów typu BEV (Battery Electric Vehicle) Toyoty i Lexusa będzie liczyła 30 modeli, a roczna sprzedaż osiągnie poziom 3,5 miliona samochodów. Co więcej, Lexus do 2030 roku będzie oferował w Europie, Ameryce Północnej i Chinach wyłącznie samochody elektryczne typu BEV. Równolegle producent ten będzie rozwijał wszystkie rodzaje zelektryfikowanych napędów, pod kątem specyfiki poszczególnych rynków.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Toyota opracuje uniwersalną platformę E3, łączącą e-TNGA z normalnymi platformami TNGA, na której będzie można wydajnie i szybko opracowywać samochody hybrydowe (HEV), hybrydowe plug-in (PHEV) i elektryczne-bateryjne (BEV) we wszystkich kluczowych europejskich segmentach.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

16 nowych modeli Toyoty i Lexusa

Toyota zaprezentowała 16 elektrycznych samochodów marek Toyota i Lexus, przygotowywanych do wprowadzenia do sprzedaży w najbliższym czasie. Obok znanego nam już modelu Toyota bZ4X, który zadebiutuje na rynku w przyszłym roku, na scenie pojawiła się pełna gama elektrycznych modeli, w tym SUV-y i crossovery, auta sportowe, sedany, auta dostawcze, a także terenowy SUV i pickup. Lexus pokazał z kolei cztery prototypowe modele elektryczne, w tym rasowy sportowy samochód na miarę modelu LFA.

Obecnie Toyota oferuje ponad 100 modeli spalinowych, hybrydowych, hybryd plug-in, elektrycznych na wodór i na baterie w ponad 170 krajach i regionach. W gamie Lexusa znajduje się ponad 30 modeli spalinowych, hybrydowych i hybryd plug-in w ponad 90 krajach i regionach.

Toyota i pięć modeli z linii bZ

Elektryczna rodzina bZ Toyotyfot. materiały prasowe
Elektryczna rodzina bZ Toyoty

Niedawno zaprezentowana Toyota bZ4X wejdzie na rynek w przyszłym roku. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia jego produkcji w fabryce Motomachi. Podczas konferencji Toyota pokazała natomiast kolejne cztery modele z rodziny bZ:

  • średniej wielkości SUV-a o sportowej sylwetce,
  • kompaktowego SUV-a, przeznaczonego na rynki Europy i Japonii,
  • średniej wielkości sedana,
  • dużego SUV-a z trzema rzędami siedzeń.

Aby osiągnąć te cele, Toyota planuje ogromne inwestycje. Do 2030 roku firma przeznaczy 30 mld euro na rozwój i produkcję samochodów elektrycznych, w tym 15 mld euro na auta na baterie. Kolejne 30 miliardów euro Toyota zainwestuje w rozwój gamy hybryd, hybryd plug-in i samochodów na wodór. Łącznie inwestycja w globalną gamę zelektryfikowanych samochodów do końca dekady wyniesie 60 mld euro.

REKLAMA

Lexus i modele elektryczne

Lexus RZfot. materiały prasowe
Lexus RZ

Podczas konferencji pokazano także kilka przyszłych modeli Lexusa, w tym pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a o nazwie RZ, który wywodzi się z pokazanego niedawno konceptu LF-Z Electrified. Wśród pokazanych prototypów znalazł się też duchowy potomek Lexusa LFA, supersportowy model o zasięgu do 700 km, korzystający z akumulatorów ze stałym elektrolitem, nad którym inżynierowie Toyoty pracują od dłuższego czasu.

Lexus Sports Battery EVfot. materiały prasowe
Lexus Sports Battery EV

Oprócz nich zobaczyliśmy jeszcze dużego SUV-a (Lexus Electrified) oraz sportowego sedana, który był także widziany, nieoficjalnie, w formie hatchbacka i kabrioletu.

Toyota i elektryczne auta użytkowe

Toyota Compact Cruiser EVfot. materiały prasowe
Toyota Compact Cruiser EV

Toyota prezentowała swoją rodzinę bZ, ale nie tylko. Akio Toyoda pokazał światu także inną gamę, nazwaną „różnorodnymi modelami EV Toyoty”. Wśród nich widać zarówno nieduże auta dostawcze, jak i miejskie crossovery, nieduże auto terenowe czy sporej wielkości pick-upa z podwójną kabiną. Pojawił się też rasowy samochód sportowy, przywodzący na myśl kultową Toyotę MR2.

Toyota Sports EVfot. materiały prasowe
Toyota Sports EV

Więcej szczegółów nie podano, ale my w poniższej galerii zdjęć prezentujemy z bliska wszystkie pokazane na konferencji elektryczne modele Toyoty i Lexusa, jakie w niedalekiej przyszłości ujrzą światło dzienne w formie produkcyjnej. Zapewne większość z nich nie będzie się mocno różnić od tego, co pokazano dziś. Jakie jest wasze zdanie na temat tej elektrycznej przyszłości Toyoty i Lexusa? Które modele wzbudzają w was największe zaciekawienie? Dajcie znać w komentarzach.

zobacz galerię

REKLAMA