Toyota i Mazda będą blisko współpracować

Toyota i Mazda zawarły właśnie umowę o partnerstwie biznesowym i kapitałowym. Oznacza to m.in. dzielenie się technologiami.

Toyota i Mazda podjęły współpracę
Toyota i Mazda podjęły współpracę
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 72 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Firmy Toyota Motor Corporation i Mazda Motor Corporation zawarły umowę o partnerstwie biznesowym i kapitałowym, która ma rozszerzyć i zacieśnić dotychczasową współpracę. Porozumienie jest efektem dwóch lat rozmów między obiema firmami.

REKLAMA

Jakie będą obszary podjętej przez obie marki współpracy? Będą to:

  • Utworzenie przedsiębiorstwa joint venture, które będzie produkować pojazdy w USA
  • Wspólne rozwijanie technologii pojazdów elektrycznych
  • Wspólne rozwijanie technologii sieciowej komunikacji samochodów
  • Współpraca w dziedzinie zaawansowanych technologii bezpieczeństwa
  • Rozszerzenie listy produktów komplementarnych

Toyota i Mazda zawarły przy tym również porozumienie finansowe, które gwarantuje niezależność i równość obu firm. Chodzi o to, że w ramach porozumienia Toyota nabędzie akcje Mazdy o określonej wartości, a Mazda zrobi to samo z akcjami Toyoty.

W ramach umowy, Toyota i Mazda uruchomią w USA fabrykę, która ruszy w 2021 roku i będzie wytwarzać ok. 300 tys. aut rocznie, zatrudniając 4000 osób. Będą tam powstawać crossovery Mazdy oraz Toyota Corolla.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota i Mazda będą też wspólnie rozwijać technologie dla samochodów elektrycznych, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem.

Obie firmy planują też wspólnie rozwijać technologie dla pokładowych systemów multimedialnych i informacyjnych, wykorzystujących sieci transmisji danych. Oprócz tego, obie firmy będą współdziałać w zakresie technologii komunikacji między pojazdami (V2V, vehicle-to-vehicle ) i między pojazdami a infrastrukturą (V2I, vehicle-to-infrastructure).

Toyota i Mazda rozważają poza tym  dalsze wzmocnienie sojuszu, w miarę rozwoju współpracy biznesowej. Na efekty zacieśnienia więzów między japońskimi markami nie trzeba będzie długo czekać.

REKLAMA