Toyota i Panasonic łączą siły

Firmy Toyota i Panasonic rozpoczęły prace nad wspólną produkcją baterii litowo-jonowych. Na razie trwa badanie opłacalności inwestycji.

Toyota i Panasonic podejmują współpracę
Toyota i Panasonic podejmują współpracę

Toyota i Panasonic zawarły porozumienie, w ramach którego przeprowadzą badania opłacalności wspólnej produkcji pryzmatycznych baterii litowo-jonowych do samochodów hybrydowych i elektrycznych.

REKLAMA

Jeśli analiza opłacalności takiej inwestycji wypadnie pomyślnie, oba koncerny założą nową firmę, wyspecjalizowaną w budowie samochodowych akumulatorów trakcyjnych, przeznaczonych do zasilania pojazdów elektrycznych.

Opracowanie udoskonalonych baterii, dających większy zasięg i krótszy czas ładowania, jest kluczowym czynnikiem w dalszym rozwoju zelektryfikowanych pojazdów. Podejmując współpracę, władze obu koncernów chcą się przyczynić do walki z największymi wyzwaniami współczesności – globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem powietrza, wyczerpywaniem się zasobów naturalnych i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego.

REKLAMA

REKLAMA

apońskie koncerny zamierzają opracować najlepsze pryzmatyczne baterie litowo-jonowe w branży motoryzacyjnej i przyspieszyć popularyzację zelektryfikowanych samochodów Toyoty oraz innych producentów.

Toyota już nie raz podejmowała trudne wyzwania. W 1997 roku, wraz z premierą Priusa, Toyota stworzyła zupełnie nowy segment zelektryfikowanych samochodów, a od chwili premiery modelu Mirai z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi, Toyota mocno angażuje się w rozwój technologii wodorowych.

REKLAMA

Korzystając z wiedzy i doświadczenia zdobytych przez 20 lat doskonalenia i komercjalizacji zelektryfikowanych samochodów, Toyota pracuje nad budową pełnej gamy aut przyjaznych środowisku, w tym hybryd nieładowanych z gniazdka, hybryd typu plug-in, pojazdów na ogniwa paliwowe i aut elektrycznych.

Współpraca obu firm nie jest niczym nowym. Toyota i Panasonic po raz pierwszy podjęły współpracę już w 1953 roku. Z kolei produkcja baterii litowo-jonowych do samochodów to jedna z głównych dziedzin działalności firmy Panasonic. Akumulatory trakcyjne jej produkcji są wykorzystywane przez wielu producentów samochodów na całym świecie.

REKLAMA

REKLAMA