REKLAMA

Toyota liderem WRC – historyczny wynik

20 lat zespół Toyoty czekał na dublet, jaki miał miejsce w Rajdzie Turcji. Trzecia z rzędu wygrana Otta Tanaka przybliżyła zespół do triumfu i mistrzowskiego tytułu.

Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018, fot. Toyota
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota zdobyła pierwsze i drugie miejsce w wyczerpującym Rajdzie Turcji i wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata. Ostatni dublet, czyli zajęcie pierwszego i drugiego miejsca, zdarzył się dwie dekady temu za sprawą Carlosa Sainza i Didera Auriola.

Jednocześnie trzecia z rzędu wygrana Otta Tänaka zapewniła mu awans na drugą pozycję w klasyfikacji kierowców. Do świetnego wyniku zespołu przyczyniło się także drugie miejsce na podium Jari-Mattiego Latvali.

Tänak i Latvala zakończyli piątkowy etap na piątym i czwartym miejscu. W sobotę równa jazda pozwoliła im wysunąć się na prowadzenie. Na niedzielnych OS-ach obaj kierowcy nadal skutecznie unikali problemów. Tänak wypracował 22,3 s przewagi nad Latvalą, który ukończył rajd niemal o minutę szybciej niż zawodnik na trzecim miejscu.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018, fot. Toyota

Samochód Esapekki Lappiego został poważnie uszkodzony po tym, jak wypadł z drogi w sobotę rano i kierowca musiał przerwać udział w rajdzie. Mimo to Toyota zdobyła maksymalną liczbę 43 punktów w klasyfikacji producentów i wysunęła się na pierwsze miejsce. Przed ostatnimi trzema rundami sezonu zespół ma 5 punktów przewagi nad rywalem.

Rajd Turcji pojawił się w kalendarzu WRC po raz pierwszy od 2010 roku. Zupełnie nowe odcinki specjalne na wymagających szlakach pokrytych żwirem i okruchami skał stanowiły wyzwanie dla wszystkich zespołów i samochodów, a zwłaszcza dla opon. Wiele samochodów zmagało się z problemami technicznymi, dlatego strategia Toyoty, by skupić się na niezawodności i unikaniu błędów, przyniosła świetne wyniki.

To pierwszy taki rezultat zespołu Toyoty, odkąd marka powróciła do Rajdowych Mistrzostw Świata w 2017 roku. Trzy wygrane jedna po drugiej to pierwszy taki przypadek od inauguracji nowej generacji samochodów WRC w ubiegłym sezonie.

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018, fot. Toyota

Tänak zdobył 25 punktów za zwycięstwo i 3 dodatkowe punkty za trzecie miejsce w kończącym rajd Power Stage. To pozwoliło mu awansować na drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, 13 punktów za liderem. Latvala ukończył Power Stage jako czwarty, co razem z drugim miejscem na podium zapewniło mu awans na piątą pozycję w tabeli kierowców, tuż za Esapekką Lappim.

Jedenasta runda sezonu, Rajd Wielkiej Brytanii, zostanie rozegrany od 4 do 7 października. Przy suchej nawierzchni trasy tego rajdu można pokonywać z dużą prędkością, jednak jesienna walijska pogoda często powoduje, że drogi są pokryte śliskim błotem. Kierowcy muszą też się liczyć z możliwością wystąpienia mgły i szronu, szczególnie rano i wieczorem.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Turcji 2018, fot. Toyota

Wyniki Rajdu Turcji

 1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h59m24,5s
 2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +22,3s
 3. Hayden Paddon/Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m46,3s
 4. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +4m10,9s 
 5. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +7m11,7s
 6. Henning Solberg/Ilka Minor (Skoda Fabia R5) +13m40,6s
 7. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +18m25,2s
 8. Simone Tempestini/Sergiu Itu (Citroen C3 R5) +19m37,1s
 9. Chris Ingram/Ross Whittock (Skoda Fabia R5) +20m21,3s
 10. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +20m51,2s

Wyniki producentów w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 10 rundach:

 1. TOYOTA GAZOO Racing WRT 284
 2. Hyundai Motorsport 279
 3. M-Sport World Rally Team 244
 4. Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 169
Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA