Toyota ogłosiła rajdowy zespół na nowy sezon WRC

Mamy potwierdzenie. Zespół Toyota Gazoo Racing Word Rally Team ogłosił nowy skład na sezon 2020.

Zespół Toyota Gazoo Racing na sezon WRC 2020 Materiały prasowe
Zespół Toyota Gazoo Racing na sezon WRC 2020
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zgodnie z tym, co pisaliśmy już wcześniej, przy okazji informacji o wycofaniu się rajdowego zespołu Citroena ze startów w rajdach WRC, Toyotami Yaris WRC pojadą w nowym sezonie sześciokrotny mistrz świata Sébastien Ogier, zwycięzca rund WRC Elfyn Evans oraz wschodząca gwiazda rajdów Kalle Rovanperä.

REKLAMA

Co powiedział na temat nowego składu szef zespołu Tommi Makinen? Nie krył szczęścia, mówiąc że jest zadowolony ze składu, który udało się zbudować. Dodał, że zespół ma silną ekipę, która daje szansę na walkę o jeszcze więcej trofeów w kolejnych latach.

Przypomnijmy, że w minionym sezonie Toyota do końca walczyła o tytuł mistrza świata zespołów, ale wskutek odwołania ostatniego w kalendarzu Rajdu Australii nie miała szans na ostateczną rozgrywkę i musiała uznać pierwszeństwo zespołu Hyundaia.

Na osłodę pozostał fakt zdobycia tytułu rajdowego mistrza świata przez Otta Tanaka, jadącego właśnie Toyotą Yaris WRC. Tanak przechodzi od nowego sezonu do mistrzowskiego zespołu Hyundaia.

Z kolei odejście Citroena z cyklu WRC szefostwo zespołu tłumaczy tym, że odszedł od nich Sebastien Ogier i wobec niemożności znalezienia kierowcy na najwyższym poziomie, postanowili wycofać się z rywalizacji.

Zobacz także: 680 KM w elektrycznym modelu Volkswagena

REKLAMA

REKLAMA

Tommi Makinen powiedział jeszcze, że wszyscy wiedzą, jak dobry jest Sébastien i zespół już cieszy się na współpracę z nim oraz Julienem. Samo sprowadzenie kierowcy takiego formatu do zespołu pokazuje, jak wiele udało się osiągnąć zespołowi Toyoty w tak krótkim czasie.

- Elfynowi przyglądałem się od lat. To szybki kierowca, który potrafi ścigać się mądrze i zdobyć wiele punktów dla zespołu. A Kallego znam niemal od urodzenia i od zawsze wiedziałem, że ma w sobie to coś. Przed nim wiele nauki, ale jest już gotowy na ten krok - powiedział o pozostałych dwóch kierowcach Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Ogier chce odzyskać tytuł

Sébastien Ogier razem z pilotem Julienem Ingrassią to najbardziej dominujący duet w rajdach w ostatnich latach. Zdobyli sześć tytułów mistrzowskich z rzędu między 2013 a 2018 rokiem i razem z Toyotą chcą wrócić na szczyt WRC. 35-letni Ogier wygrał 47 rajdów mistrzostw świata i planuje wygrać kolejne za kierownicą Yarisa WRC.

- To dla mnie kolejne wyzwanie i bardzo na nie czekałem. Jestem zachwycony, że będę mógł współpracować z taką marką jak Toyota i moim idolem z dzieciństwa Tommim Mäkinenem. Nasz plan jest prosty - odnieść razem sukces i odzyskać mistrzostwo świata. Mamy ciekawy skład. Dla całej naszej trójki to nowe auto, ale damy z siebie wszystko, by jak najszybciej jechać na jak najwyższym poziomie - powiedział Ogier.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - niskie koszty eksploatacji

REKLAMA

Evans dobrze zna Ogiera

Elfyn Evans to jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w WRC, w 2017 roku wygrał swoją pierwszą rundę mistrzostw świata, a przez dwa lata jeździł z Ogierem w jednym zespole, pomagając mu wywalczyć dwa ostatnie mistrzowskie tytuły. 30-letni Walijczyk do zespołu przychodzi wraz z pilotem Scottem Martinem, z którym współpracują od 2019 roku.

- To dla mnie wielka szansa. To silny zespół, który od powrotu do WRC przed trzema laty jeździ na najwyższym poziomie. Tommi to utytułowany kierowca, wie czego potrzeba, by odnieść sukces na tym poziomie. Ja chcę wykonać kolejny krok w mojej karierze i jestem gotowy na ten rozdział. Cieszę się, że Seb jest z nami w zespole. Dobrze jest mieć obok siebie kogoś o takim doświadczeniu i z takimi sukcesami - powiedział Evans.

Utalentowany nastolatek

Kalle Rovanperä, który pierwszy raz testował Yarisa WRC jako 16-latek, zadebiutuje w mistrzostwach świata w aucie najwyższej kategorii w 2019 roku. 19-letni kierowca z Finlandii uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia, co potwierdził w ostatnim sezonie zdobywając tytuł mistrzowski w WRC 2 Pro i wygrywając pięć z 11 rajdów w swojej kategorii. Jego pilotem jest Jonne Halttunen.

- Czułem zaufanie ze strony Tommiego już wtedy, gdy pierwszy raz testowałem Yarisa WRC. Teraz spełniam marzenie każdego młodego kierowcy - mam miejsce w WRC. To dla mnie szansa, ale zdaję sobie sprawę z tego, że ten sezon będzie wymagający. Największym wyzwaniem będzie nauczyć się samochodu i jazdy z tymi prędkościami - powiedział Rovanperä.

Nowi kierowcy zadebiutują w Yarisach WRC w Rajdzie Monte Carlo. Pierwsza runda WRC w sezonie 2020 odbędzie się w dniach 23 - 26 stycznia.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA