REKLAMA

Toyota opracowała świecącą tapicerkę

Inżynierowie Toyoty opracowali specjalną świecącą tkaninę, która służyć może do wykończenia wnętrza samochodów w niedalekiej przyszłości.

Toyota - świecąca podsufitka
Toyota - świecąca podsufitka
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Materiał, utkany z optycznego włókna, które emituje światło w dowolnym wybranym kolorze, może posłużyć na przykład jako efektowna wykładzina podsufitki lub boczków drzwi.

Technologia LED

Źródłem światła w nowo opracowanym materiale są maleńkie diody LED w podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Dzięki temu kolor światła może być zmieniany według upodobań pasażerów.

Rozwiązanie to może mieć także praktyczne zastosowania – na przykład czerwony kolor podsufitki może sygnalizować niebezpieczeństwo bądź sytuacje awaryjne – sugerują twórcy materiału.

Materiał może być używany do pokrywania wewnętrznej strony drzwi lub sufitu. Toyota Boshoku, firma która stworzyła tkaninę, uważa że doskonale pasuje on do aut klasy premium – samochodów Lexusa oraz najwyżej pozycjonowanych, europejskich modeli Toyoty. Firma planuje wprowadzić nowe rozwiązanie do masowej produkcji w 2020 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój technologii produkcji

Włókno optyczne przesyła światło przez cienką jak włókno rurkę ze szkła lub plastiku. Światło jest emitowane dzięki odbiciom. Zbyt duże krzywizny spowodowałyby, że światło przemieszczałoby się z większą trudnością, powodując niestabilność emisji.

- Użyliśmy własnej, innowacyjnej techniki tkania na osnowie z włókien optycznych w taki sposób, żeby zapobiec ich nadmiernemu zginaniu – relacjonuje przedstawiciel Toyota Boshoku.

Toyota Boshoku opracowała też specjalną maszynę tkacką do produkcji tkaniny LED, która naciąga włókna optyczne i splata je z nićmi w taki sposób, aby pozostały możliwie jak najbardziej rozprostowane. Teraz celem firmy jest obniżenie kosztów produkcji przez zwiększenie wydajności innowacyjnych krosien.

REKLAMA

Innowacyjne maszyny tkackie – powrót do korzeni

Jak się okazuje, wynalazek Toyota Boshoku to nie pierwsze krosno, jakie pojawiło się w historii Toyoty. Otóż w 1924 roku Sakichi Toyoda wynalazł automatyczne krosno Toyoda Model G, dzięki któremu protoplasta rodziny Toyodów mógł założyć własne przedsiębiorstwo.

Maszyna zatrzymywała się automatycznie, gdy pojawił się jakikolwiek problem – idea ta stała się jednym z fundamentów Systemu Produkcyjnego Toyoty.

Sprzedaż patentu na automatyczne krosno brytyjskiej firmie dało Toyodzie kapitał początkowy na uruchomienie przedsiębiorstwa produkującego samochody.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA