Toyota pokaże elektrycznego SUV-a

Toyota zapowiada nowego elektrycznego SUV-a z zasilaniem akumulatorowym. Pierwsza prezentacja odbędzie się za miesiąc, na targach w Szanghaju.

Toyota zapowiada elektrycznego SUV-a fot. materiały prasowe
Toyota zapowiada elektrycznego SUV-a
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota jest marką specjalizującą się w napędach hybrydowych i jak do tej pory raczej unikała tematu samochodów elektrycznych. Oczywiście z wyjątkiem Toyoty Mirai, która korzysta jednak nie tyle z energii gromadzonej wyłącznie w akumulatorze trakcyjnym, co z wodorowych ogniw paliwowych. Teraz ma się to jednak zmienić, a japońska marka wchodzi w świat tzw. BEV-ów, czyli Battery Electric Vehicles.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Toyota zaprezentuje średniej wielkości elektrycznego SUV-a na targach Shanghai Motor Show 2021 w kwietniu tego roku. Samochód został zaprojektowany na nowej platformie, opracowanej specjalnie z myślą o zelektryfikowanych autach.

Zgodnie z zapowiedziami Toyoty, elektryczny SUV jest oparty na nowej platformie e-TNGA – bardzo uniwersalnej architekturze, łatwej w przystosowaniu do wielu różnych typów samochodów. Architektura e-TNGA opiera się na założeniu, by kluczowe elementy konstrukcji auta pozostawały niezmienne, natomiast pozostałe można było dobierać swobodnie. Takie podejście pozwala różnicować samochody pod względem szerokości, długości, rozstawu osi i wysokości.

Platforma e-TNGA umożliwia zastosowanie napędu na tył, na przód oraz na cztery koła. Można na niej zamontować akumulatory o różnych pojemnościach i silniki o różnych mocach, odpowiednio do rodzaju samochodu i jego przeznaczenia. Uniwersalność i elastyczność technologii e-TNGA pozwoli Toyocie zaprojektować samochody, które będą się wyróżniać nie tylko bezemisyjnym napędem elektrycznym, ale także atrakcyjną stylistyką i dobrymi właściwościami jezdnymi.

Toyota zapowiada elektrycznego SUV-afot. materiały prasowe
Toyota zapowiada elektrycznego SUV-a

Na razie niewiele wiadomo na temat nowego modelu, ale prawdopodobnie kilka dni temu zapowiadało go zdjęcie fragmentu przodu, podpisanego X Prologue. Więcej dowiemy się już za miesiąc. Targi motoryzacyjne w Szanghaju rozpoczną się 19 i 20 kwietnia dniami prasowymi. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności od 21 do 28 kwietnia 2021 roku.

Zobacz również:
REKLAMA