REKLAMA

Toyota rusza z produkcją w Polsce

Polska fabryka Toyoty w Wałbrzychu rozpoczyna produkcję przekładni do napędów hybrydowych 4. generacji.

Fabryka Toyoty w Polsce Materiały prasowe
Fabryka Toyoty w Polsce, fot. Toyota
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Zakłady Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu są pierwszymi poza Azją, w których produkowane są komponenty do układów hybrydowych. Na uruchomionej, nowej linii produkcyjnej, powstają przekładnie do napędu hybrydowego 4. generacji. Będą one montowane w nowej Toyocie Corolli Hybrid i Toyocie C-HR Hybrid w Europie.

Jest to pierwszy etap kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej i architektury TNGA (Toyota New Global Architecture) do polskich fabryk.

Podstawową strategią Toyoty jest produkowanie blisko miejsca sprzedaży, jeśli tylko spełnione są warunki konkurencyjności. Dwa lata temu obie fabryki Toyoty w Polsce, w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach, połączyły się w jedno przedsiębiorstwo, aby wzmocnić możliwości produkcyjne i jeszcze bardziej zwiększyć konkurencyjność TMMP.

REKLAMA

REKLAMA

Fabryka Toyoty w Polsce Materiały prasowe
Fabryka Toyoty w Polsce, fot. Toyota

Uruchomienie linii produkcyjnej nowej przekładni do napędu hybrydowego wiązało się z inwestycją 288 milionów złotych. Po wdrożeniu tego oraz kolejnych, zaplanowanych na najbliższe lata projektów, całkowity poziom inwestycji w polskie fabryki Toyoty wyniesie ponad 4,5 miliarda zł.

Inwestycja ta pozwoli także stworzyć nowe miejsca pracy. Do roku 2020 poziom zatrudnienia w zakładach TMMP wzrośnie o prawie 600 osób do łącznej liczby ponad 2500 pracowników. Obecnie trwają intensywne działania rekrutacyjne do obu fabryk Toyoty w Polsce: w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

REKLAMA

Fabryka Toyoty w Polsce Materiały prasowe
Fabryka Toyoty w Polsce, fot. Toyota

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje obok nowych przekładni do napędów hybrydowych także 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej roczne możliwości produkcyjne sięgają 371 tysięcy silników i 720 tysięcy skrzyń biegów do samochodów z napędem konwencjonalnym, zaś nowa linia produkcyjna może wytwarzać 180 tysięcy przekładni w ciągu roku.

Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l, a także silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l oraz 2,2 l. Jego roczne zdolności produkcyjne wynoszą 180 tys. jednostek napędowych. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników 2,0 l i 1,5 l zaprojektowanych w technologii TNGA, możliwości fabryki wzrosną do 309 tysięcy jednostek.

Zobacz także: nowa Toyota Corolla Touring Sports - zdjęcia

Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Europie: Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA