Toyota wprowadza sportową serię GR

Wszystkie modele Toyoty będą dostępne w usportowionych wersjach, sygnowanych symbolem GR - ogłosił japoński producent.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Toyota ogłosiła właśnie wprowadzenie serii usportowionych samochodów, sygnowanych logo GR. Dostępne będą trzy poziomy - GR Sport, GR oraz GRMN. Poznaliśmy właśnie nieco więcej szczegółów oferty.

Początkowo usportowione Toyoty sprzedawane będą na rodzimym rynku japońskim, a z czasem oferta zostanie przeniesiona m.in. do Europy. Pierwszym zwiastunem nowej polityki modelowej jest Yaris GRMN.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

W całej sprawie chodzi zasadniczo o to, że większość modeli w ofercie Toyoty - od Yarisa, poprzez Priusa, aż po minivany - będzie mogła zostać podrasowana. W zależności od modelu oraz zasobności portfela, dostępne będą - jak wspomnieliśmy wyżej - trzy poziomy "usportowienia".

Na samym szczycie oferty będą modele oznaczone jako GRMN. Te samochody poddane zostaną największym modyfikacjom, włączając w to silnik, napęd, zawieszenie, wydech i wiele innych podzespołów.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

Obecnie jest jeden przedstawiciel tej serii - jest nim Yaris GRMN. Do jego napędu służy 1,8-litrowy doładowany kompresorem silnik benzynowy o mocy 212 KM i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 250 Nm przy 5000 obr./min. Przy masie własnej obniżonej do zaledwie 1135 kg, Toyota Yaris GRMN legitymuje się najwyższym wskaźnikiem mocy do masy w swojej klasie, osiągając wartość 5,35 kg na 1 KM.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

Napęd jest przekazywany na przednie koła za pośrednictwem 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów. Dynamiczna jednostka napędowa zapewnia przyspieszenie od zera do 100 km/h w 6,3 sekundy. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 230 km/h.

Dla odbiorców na rynku europejskim przeznaczono zaledwie 400 egzemplarzy Toyoty Yaris GRMN. Liczba to obejmuje zarówno wersje z kierownicą po lewej, jak i po prawej stronie. Cenę nowego modelu ustalono na 139 900 zł.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

Kolejny, nieco niżej pozycjonowany poziom, to GR, zastępujący obecną serię G. W tym przypadku silnik pozostanie niezmieniony, natomiast podrasowane będą m.in. hamulce, zawieszenie, wydech, mechanizmy różnicowe czy aerodynamika, a także wnętrze, z kubełkowymi fotelami.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

Tutaj ciekawą propozycją będzie Toyota 86 GR, z pełnym pakietem aerodynamicznym, amortyzatorami Sachs, felgami Rays, sześciotłoczkowymi zaciskami hamulców z przodu i czterotłoczkowymi z tyłu, nowym wydechem, mechanizmem różnicowym Torsen, mniejszą kierownicą i fotelami kubełkowymi Recaro.

Toyoty serii GR
Toyoty serii GR

Na końcu znajdzie się seria GR Sport, która będzie ograniczać się do niewielkich zmian wyglądu, poprzez dodanie spoilerów, progów, itp. Co ważne, elementy stylistyczne serii GR Sport będzie można dokupić osobno, do już wyprodukowanych modeli.

Zobacz również:
REKLAMA