REKLAMA

Toyota zapowiada rewolucję w bateriach

Samochody elektryczne zyskują na popularności, ale największym problemem w ich ekspansji jest pojemność baterii. Toyota zapowiada duże zmiany w tej kwestii.

Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty Materiały prasowe
Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty

Samochody elektryczne szturmem wchodzą na rynki wielu krajów, a niebawem także do gamy modelowej Toyoty. Marka pokazała sześć modeli koncepcyjnych, których produkcyjne wersje niedługo mają pojawić się w salonach marki.

Japoński gigant obecnie stoi hybrydami, ale od kilku lat zapowiada także wprowadzenie elektrycznych napędów do wszystkich swoich modeli. Teraz wygląda na to, że auta czysto elektryczne będą w tym procesie odgrywały znacznie większą rolę, niż dotąd się spodziewano.

Impulsem do przyspieszenia całego procesu jest pozytywny efekt prac inżynierów Toyoty nad rewolucyjną technologią baterii litowych ze stałym elektrolitem. Czy to jest przełom, na który wszyscy czekamy?

Od hybryd aż po auta wodorowe

Już w 2017 roku Toyota ogłosiła, że do 2025 roku zelektryfikowane napędy będą w ofercie wszystkich modeli marki na świecie. Każdy model Toyoty będzie dostępny z co najmniej jednym z napędów, takich jak „zwykła” hybryda (HEV), hybryda plug-in (PHEV), napęd elektryczny na wodorowe ogniwa paliwowe (FCV) czy też na baterie (BEV).

W 2030 roku zelektryfikowane samochody miały stanowić połowę globalnej sprzedaży marki, czyli 5,5 miliona samochodów. W tej liczbie miało się znaleźć około miliona BEV – ale dopiero za dekadę.

Zobacz także: nowy Opel Corsa, z napędem elektrycznym

REKLAMA

Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty Materiały prasowe
Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty

Elektryczna rewolucja przyspiesza

Teraz okazuje się, że wzmożone prace Toyoty nad samochodami elektrycznymi na baterie oraz nawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami przyniosło efekty znacznie szybciej, niż władze koncernu początkowo zakładały.

Począwszy od przyszłego roku Toyota będzie wprowadzała na rynek całe serie modeli elektrycznych. A poziom sprzedaży 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów firma zamierza osiągnąć już w 2025 roku. Jest to o tyle prawdopodobne, że poprzedni cel 1,5 miliona zelektryfikowanych aut Toyota osiągnęła już w zeszłym roku, na trzy lata przed zakładanym terminem.

Rewolucja w bateriach

Kluczem do ofensywy Toyoty na rynku samochodów zasilanych bateriami (BEV) jest skokowy wręcz postęp w opracowaniu baterii litowo-jonowej ze stałym elektrolitem, której gęstość energii ma być dwa razy większa od aktualnych baterii litowo-jonowych z elektrolitem płynnym.

Co więcej, o zaawansowaniu prac nad bateriami ze stałym elektrolitem świadczy fakt, że Toyota zamierza pokazać pierwszy samochód z tą technologią jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 roku.

Zobacz także: pierwsza elektryczna Skoda już jest!

REKLAMA

Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty Materiały prasowe
Elektryczne pojazdy koncepcyjne Toyoty

Elektryczne koncepty Toyoty

Pierwotne plany zakładały, że w przyszłym roku zadebiutuje tylko jeden nowy model elektryczny i do tego tylko w Chinach. Chodzi o elektryczny crossover C-HR, który równolegle trafi na chiński rynek także pod nazwą Izoa. Kolejne elektryki Toyoty mieliśmy zobaczyć w nadchodzących latach.

Teraz Toyota deklaruje wprowadzenie w najbliższym czasie aż 10 samochodów elektrycznych, w tym sześć globalnych modeli. Ofensywa modelowa obejmie dużego SUV-a i średniej wielkości SUV-a, crossovera, minivana, średniej wielkości sedana i auto kompaktowe.

Ich zapowiedzią jest gama modeli koncepcyjnych, zaprezentowanych na niedawnej konferencji prasowej. Co więcej, na rynek przygotowywane są ultrakompaktowe elektryczne pojazdy do indywidualnego transportu miejskiego.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA