Tragiczny bilans świąt na drogach

W okresie świątecznym w wypadkach drogowych zginęły w Polsce 42 osoby. To niewiele mniej niż przed rokiem.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w okresie między 22 grudnia a 26 grudnia na polskich drogach doszło do 373 wypadków. Życie straciły w nich 42 osoby, a kolejnych 447 osób zostało rannych.

REKLAMA

Podczas zeszłorocznych świąt, w analogicznym okresie, 53 osoby straciły życie, a 504 zostały ranne w 428 wypadkach.

W czasie kontroli, przeprowadzanych w ramach policyjnej akcji Bezpieczny Weekend, policjanci zatrzymali 883 kierowców, będących pod wpływem alkoholu.

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu trzech tylko świątecznych dni życie straciły 24 osoby, a 211 zostało rannych w 155 wypadkach. Nietrzeźwych kierowców zatrzymano 502.

Najgorszy był dzień Wigilii, kiedy wiele rodzin przemieszcza się do swoich bliskich. W 60 wypadkach tego dnia zginęło dziewięć osób, a rannych było 76. Zatrzymano 163 kierowców jadących pod wpływem alkoholu.

Pierwszy dzień świąt to 52 wypadki, w których zginęło siedem osób, a 73 zostały ranne. Zatrzymano 148 nietrzeźwych kierowców. Drugiego dnia świąt były z kolei 43 wypadki, w których życie straciło osiem osób, 62 zostały ranne.

REKLAMA

Wciąż na polskich drogach ginie dużo pieszych. Policja i eksperci bezpieczeństwa drogowego apelują, by nosić jak najwięcej elementów odblaskowych i rozglądać się przed wejściem na jezdnię i przejście dla pieszych.

Trzeba uświadomić sobie, że o ile pieszy widzi oświetlony samochód z daleka, to kierowca spostrzeże ciemno ubranego pieszego, niewyposażonego w odblaski, dopiero na kilka, kilkanaście metrów od niego.

Policja podaje, że w ujęciu ogólnym odnotowana została poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. W porównaniu z okresem od stycznia do listopada 2016 roku, w tym roku zginęło o 254 osoby mniej. Wciąż jest jednak daleko od ideału.

REKLAMA

REKLAMA