Tylko 15% opon poddaje się w Polsce recyklingowi

Centrum Utylizacji Opon Organizacji Odzysku podaje, że na polski rynek każdego roku trafia do 200 tys. ton opon. Liczba ta stale rośnie, bowiem przybywa też pojazdów. Co się dzieje z gumami, które nie nadają się już do użytku?

Wysypisko śmieci opony
fot. energy.agwired.com

Krajowy Plan Gospodarki Odpadami wylicza, że w 2014 roku masa zużytych opon wyniosła 196,2 tys. ton. W tym roku prawdopodobnie będzie 198,1 tys. ton, a za rok – 199,4 tys. ton. Za siedem lat liczba ma wzrosnąć do ok. 212,4 tys. ton.

REKLAMA

Tendencja cały czas jest wzrostowa z prostej przyczyny - przybywa pojazdów mechanicznych. Niestety, wraz ze wzrostem liczby opon rośnie też ilość walających się po śmietniskach zużytych gum. Jedna opona może rozkładać się nawet 100 lat, co fatalnie przekłada się na środowisko. Ustawa z 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami mówi o obowiązku odzysku 75% wprowadzonych na rynek opon. W rzeczywistości jest to o wiele mniej.

"Tylko 15% podlega recyklingowi materiałowemu, czyli odzyskiwaniu surowców wtórnych. To za mało. Chcielibyśmy, aby większy procent naszej produkcji był ulokowany w recyklingu materiałowym. Niestety, nie pomagają przepisy, które ograniczają obowiązek recyklingu do wspomnianych 15 proc. Zmiana wymaga rozporządzenia ministra środowiska, który – mamy nadzieje – w najbliższym czasie określi wyższe poziomy recyklingu właśnie dla odpadów ze zużytych opon." - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Jasiewicz, prezes zarządu Recykl Organizacja Odzysku i wiceprezes Grupy Recykl.

Jasiewicz twierdzi, że w Polsce większość opon poddaje się recyklingowi energetycznemu, czyli wykorzystuje się gumy do produkcji energii cieplnej. Według niego dużo bardziej efektywną metodą jest recykling materiałowy, czyli przetwarzanie opon do produkcji wyrobów gotowych, gumopodobnych.

Grupie Recykl przerabia rocznie ok. 60 tys. ton opon.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA