Tytuły International Engine of the Year rozdane: zobacz kto wygrał

Silnik to serce samochodu – zobacz, które marki mają najlepsze.

Ferrari F12 Berlinetta

W konkursie International Engine of the Year, podobnie jak przy wybieraniu Car of the Year, 87 dziennikarzy z 35 krajów świata głosuje na najlepsze jednostki napędowe w różnych kategoriach. Biorą oni pod uwagę pracę silników, ich apetyt na paliwo, zastosowanie nowoczesnych technologii i dźwięk

.

 W tym roku zwycięzcą głównej nagrody został Ford (po raz drugi z rzędu) za silnik 1.0 EcoBoost. Wart uwagi jest fakt, że dostał on w tym roku największą ilość głosów w historii konkursu. W kategorii najlepszy nowy silnik wygrał Volkswagen ze swoim 1.4 TSI ACT (z systemem odłączania cylindrów).

Najbardziej ekologiczny silnik stworzył natomiast koncern Fiata (rękami polskich pracowników) – jest to jednostka 0.9 TwinAir Turbo bi-fuel (przystosowany do "zalewania" gazem ziemnym). Z drugiej strony skali jest jednostka V12 z Ferrari F12 Berlinetty – najlepszy "performance engine" (trzeci rok z rzędu) i najlepszy silnik powyżej 4 litrów.

W innych kategoriach wygrywa koncern PSA i BMW (za silnik 1.6 Turbo w przedziale 1,4-1,8 litra), BMW (za 2-litrowy motor doładowany w przedziale 1,8-2.0 litra), Audi (za 2.5 TFSI w przedziale 2,0-2,5 litra), Porsche (2.7 DI w przedziale 2,5-3,0 litra) i McLaren (3.8 V8 w przedziale od 3 do 4 litrów).

amis

Zobacz również:
REKLAMA