REKLAMA

UFG podsumował 2017 rok - 100 tys. nieubezpieczonych aut

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował wstępnie 2017 rok. Wyniki pokazują, że ponad 170 mln złotych kosztują nas wszystkich nieubezpieczeni lub niezidentyfikowani sprawcy wypadków.

stłuczka fot. Shutterstock
stłuczka, fot. Shutterstock

Ponad 170 mln złotych to koszty odszkodowań wypłaconych za tych kierowców, którzy nie zostali zidentyfikowani lub byli nieubezpieczeni w momencie wyrządzania szkody.

Ta suma zawiera zarówno odszkodowania, jak i świadczenia, jakie UFG wypłacił ofiarom takich wypadków. Przypomnijmy, że Fundusz finansujemy my - kierowcy. Z naszych składek część idzie na potrzeby UFG.

W całym 2017 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zlikwidował 7,9 tys. szkód, a wypłacił odszkodowania za ponad 5,3 tys. szkód, przy czym 20 proc. z nich dotyczyło wypadków spowodowanych przez nieustalonych kierujących, zaś pozostałe 80 procent - przez nieubezpieczonych sprawców.

Jak czytamy w raporcie UFG, w 2017 roku składki od firm ubezpieczeniowych dały finansowanie na poziomie łącznie 195,6 mln złotych, czyli o 33,6 mln więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz szacuje, że w 2017 roku z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych (OC komunikacyjne i rolników) towarzystwa zebrały łącznie 15 mld złotych, o blisko 2,6 mld złotych więcej niż przed rokiem.

- W skali europejskiej - jako fundusz gwarancyjny - jesteśmy ewenementem, gdyż w 50 procentach sami wypracowujemy przychody UFG, które pozwalają na efektywne realizowanie wszystkich zleconych zadań gwarancyjnych i biznesowych, bez konieczności podwyżki - od sześciu lat - składek od ubezpieczycieli - mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Monitorując szczelność systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC, Fundusz kontroluje te polisy wśród posiadaczy pojazdów. W minionym roku UFG zarejestrował ponad 98 tys. zawiadomień dotyczących braku ubezpieczenia OC i w oparciu o te sprawy wystawił 79,9 tys. wezwań o zapłacenie kary za brak komunikacyjnego OC, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Blisko 70 procent przypadków braku polisy OC identyfikowana jest na podstawie ustaleń własnych Funduszu (głównie dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi i ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych), a już tylko 25 procent z kontroli drogowych policji.

REKLAMA

Przychody z tytułu kar za brak OC wyniosły w minionym roku 158 mln złotych, o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Aktualnie Fundusz szacuje, że w Polsce może być około  90 - 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4 - 0,5 procent pojazdów biorących udział w ruchu (wcześniej ok. 200 tys. tj. prawie 1 proc.).

Jak zapewnia w komunikacie UFG, Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny stale usprawnia system wykrywania nieubezpieczonych i pilnuje szczelności systemu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Poza ściganiem kierowców bez ważnej polisy Fundusz zajmuje się również wypłatą odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców.

Po wypłacie im odszkodowania, UFG występuje o zwrot wypłaconej kwoty (regres) do sprawcy i posiadacza nieubezpieczonego pojazdu. W 2017 roku przychody z tytułu roszczeń regresowych wyniosły łącznie blisko 45 mln złotych. Na koniec grudnia 2017 roku Fundusz prowadził 16,4 tysiąca spraw regresowych na łączną sumę 237,2 mln złotych, czyli o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

UFG administruje też ogólnopolską bazą ubezpieczeń komunikacyjnych, którą ubezpieczyciele wykorzystują m.in. do wyliczania wysokości składki za OC i AC, w zależności od jego historii ubezpieczenia danego kierowcy (m.in. liczba wypadków).

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA