REKLAMA

Ułatwienia dla zdających na prawo jazdy

Ministerstwo Infrastruktury informuje o planowanych ułatwieniach w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami, przygotowana w Ministerstwie Infrastruktury, zakłada między innymi:

  • nie więcej niż 8 egzaminów w ciągu dnia,
  • wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu,
  • ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy.

Osiem egzaminów dziennie

Nowelizacja przepisów zapowiadana przez MI przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Co więcej, pojawi się limit jednego egzaminu praktycznego na godzinę.

Jak uzasadnia ministerstwo, zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - znamy datę

REKLAMA

REKLAMA

Wyznaczona godzina egzaminu

Propozycja ministerstwa zakłada, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będą się rozpoczynały dokładnie o godzinie wskazanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD).

To ukłon w stronę kandydatów na kierowców. Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu.

Kategoria AM – egzamin na czterokołowcu

Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami. W myśl nowych zasad, osoby które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy, będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru.

Zobacz także: małe tablice rejestracyjne pod kontrolą

REKLAMA

Mniej pieczątek

Jak informuje MI w komunikacie, zmiany w rozporządzeniach dostosowują dotychczasowe przepisy do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Chodzi o to, że po ich wprowadzeniu egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczy podpis - imię i nazwisko - oraz numer uprawnień.

Nowe zasady egzaminowania – daty

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 r., przy czym zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA